Český peeringový uzel NIX.CZ společně s telekomunikační společností O2 oznámil úspěšné připojení do NIX rychlostí 100 gigabitů za sekundu. To je přesně desetinásobné zvýšení současné přenosové kapacity optického okruhu. Dočkají se ISP hyperrychlého národního Internetu?
Připojení bylo zatím pouze testovací, probíhalo v rámci týdenního pilotu, ale nastínilo další vývoj internetové infrastruktury v České republice. Ta je tak jednou z prvních zemí na světě, kde by se provideři mohli připojit do národního Internetu touto rychlostí. Během testu, který proběhl bez technických komplikací bylo přeneseno cca 1 000 TB dat na vzdálenost 6,4 km (délka okruhu).
Testování nejprve probíhalo se syntetickými daty, následně byl úspěšně ukončen týdenní ostrý test, kdy přes 100G připojení procházel reálný internetový provoz společnosti Telefónica.
Technickou zajímavostí testu je to, že v jeho průběhu byly propojeny dvě různé platformy: na straně společnosti Telefónica Cisco CRS-3 a na straně NIX.CZ Cisco Nexus 7000.
„Naše studie ukazují, že do roku 2016 přesáhne celosvětový internetový provoz hranici jednoho zettabajtu ročně – znamená to, že každou sekundu proteče internetem množství dat odpovídající 6 747 DVD. Uživatelé očekávají, že jim operátoři vždy poskytnou dostatečnou kapacitu připojení a možnost přenášet obrovské objemy dat, což znamená nutnost neustále přicházet s technologiemi, které to umožní,“ komentuje krok Jiří Devát, CEO české pobočky společnosti Cisco, na jejích technologiích pilotní test probíhal.
V průběhu testu byly využity technologie Cisco Nexus 7000 s dvouportovou 100gigovou kartou Cisco a Cisco CRS-3 s jednoportovou 100gigovou kartou. Standardní kapacita linky mezi peeringovým uzlem NIX.CZ a společností Telefónica je 4×10 Gbit/s v každé ze dvou propojovacích lokalit. Během testu spoj disponoval kapacitou 100Gbit/s, a to s využitím existující síťové infrastruktury.
„Česká republika, respektive NIX.CZ, je jedním z prvních propojovacích uzlů na světě, který je připraven připojení do internetu 100gigabitovou rychlostí nabídnout. Předehnal nás pouze Amsterdam, kde ústí transatlantické podmořské komunikační linky a je jedním z největších uzlů na světě. To jen potvrzuje význam České republiky, jako důležitého komunikačního uzlu,“ myslí si o testu Martin Semrád, ředitel sdružení NIX.CZ.