Návrh kybernetického zákona se na vládu dostane zřejmě na začátku příštího roku

Zdroj: Pixabay

Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) chce návrh nového kybernetického zákona předložit vládě na začátku roku 2024. Nyní je stále v meziresortním připomínkovém řízení. Zhruba za měsíc by jej chtěl úřad zaslat na legislativní radu vlády, která se k němu také vyjádří. ČTK to dnes na konferenci CyberCon v Brně řekl ředitel úřadu Lukáš Kintr. Úřad dostal v meziresortním řízení připomínky od více než 40 subjektů, podle ředitele jich bylo 850. Zákon vzniká hlavně kvůli nutnosti převést do října 2024 do českého práva evropskou bezpečnostní směrnici.

„V pondělí jsme rozeslali připomínkovým místům naše reakce, tedy jak jsme s těmi připomínkami pracovali, s jakým stanoviskem jsme je uzavřeli,“ uvedl ředitel. Zhruba třetinu z nich podle ředitele akceptovali bezvýhradně, třetinu akceptovali s úpravami, zbylou třetinu zamítli. „Dotyčné subjekty nyní mají rámcově deset dní na to, aby nám zaslaly svoji reakci, zda s tím souhlasí, nebo to chtějí dále rozporovat, protože jim třeba naše vypořádání nějakým způsobem nevyhovuje,“ uvedl ředitel.

Obsahem připomínek byla podle ředitele například řada technicko-legislativních komentářů, které upozorňovaly na některé formulační nedostatky. Tyto připomínky úřad akceptoval. Na základě připomínek z návrhu zákona ale podle ředitele vypadla i jedna z vyhlášek, a to o kritériích rizikovosti dodavatelů. „U jiných zase došlo ke značnému zjednodušení. Je to ale jen návrh našeho vypořádání, některé subjekty nás naopak mohou přesvědčit o tom, že ta vyhláška je nutná,“ sdělil ředitel.

Úřad tento proces chce uzavřít podle ředitele do měsíce, návrh zákona následně zašle na legislativní radu vlády, která pak má 90 dní na to, aby se k němu vyjádřila. „Vládě bychom jej rádi předložili někdy na začátku nového roku,“ uvedl ředitel.

Nový zákon o kybernetické bezpečnosti vzniká primárně kvůli nutnosti převést do českého práva evropskou bezpečnostní směrnici NIS2. Tu musí Česko přijmout do října příštího roku. „Držíme se cíle splnit transpoziční lhůtu, to znamená v říjnu příštího roku mít v účinnosti nový zákon,“ uvedl ředitel.

Meziresortnímu připomínkovému řízení, ve kterém podávání připomínek po prodloužení lhůty skončilo 26. července, předcházelo veřejné připomínkování zákona. Již v něm dostal úřad více než tisícovku připomínek.

Exit mobile version