Ve spolupráci Národní protidrogové centrály, Celní správy, České pošty a dalších přepravců se podařilo rozkrýt drogovou trestnou činnost velkého rozsahu, která probíhala v prostředí skryté části internetu a souběžně na území několika států.
Podle tiskové zprávy Národní protidrogové centrály se jednalo o dvě samostatné operace s podobným způsobem páchání, odrážející současný nárůst obchodování s tradičními drogami v kyberprostoru. Látky jsou v tomto prostředí obchodovány jak v malých množstvích, která jsou určena koncovým uživatelům, tak v objemech v řádech kilogramů směřujících k další distribuci. S tímto způsobem obchodu také souvisí nárůst zásilkové přepravy drog.
Na kybernetickou kriminalitu a potírání přeshraniční drogové kriminality se zaměřuje také Celní správa ČR, s kterou Policie ČR intenzivně spolupracuje. V roce 2019 Celní správa koordinovala zhruba 600 mezinárodních žádostí o spolupráci v rámci potírání přeshraniční drogové kriminality, k nimž patří také využívání institutu sledované zásilky v rámci vedeného trestního řízení, kdy se mimo jiné podařilo zachytit více jak osm tun „pre-prekurzorů drog“ na naše území.
V rámci operace s krycím názvem „AIRBUS“ policisté Národní protidrogové centrály zadrželi pětičlennou skupinu osob, která se dlouhodobě zabývala distribucí omamných a psychotropních látek na virtuálních tržištích situovaných v oblasti latentní sítě TOR, známé jako Darknet nebo DAr. Skupinu pachatelů tvořily osoby ve věku 25 až 28 let. Dva hlavní pachatelé se soustředili primárně na nabídku a zprostředkování obchodů na Darknetu a zbytek skupiny se věnoval distribuci látek mezi koncové odběratele. Omamné a psychotropní látky byly do České republiky pašovány zejména z území Belgie a Nizozemí, prostřednictvím soukromých kurýrních společností. Následně byly dále distribuovány nejen v České republice, ale zasílány do různých zemí takřka celého světa, včetně např. USA, Austrálie nebo Ruska, k čemuž pachatelé využívali výhradně služeb České pošty.
Organizátoři trestné činnosti vystupovali pod pseudonymem „czechairlines“ a drogy nabízeli od roku 2015. Průběžně působili na šesti virtuálních tržištích, umístěných v latentní síti TOR. Jako platební prostředek při prodeji omamných a psychotropních látek primárně využívali virtuální měnu BTC (Bitcoin), ale akceptována byla i platba tzv. „altcoinem“, např. LTC (Litecoin), ETH (Ethereum) nebo XMR (Monero). Ke komunikaci se svými odběrateli skupina využívala nejen vnitřního komunikátoru virtuálních platforem, ale i běžné šifrované komunikátory.
V rámci operace s krycím názvem „KOMP“, byl policisty zadržen pachatel, který se dlouhodobě zabýval distribucí omamných a psychotropních látek prostřednictvím prostředků výpočetní techniky působící v latentní síti internetu Darknet, a to za využití prohlížecí platformy TOR (The Onion Router), které nabízel na různých virtuálních tržištích s názvy Alfabay, Dream Market, Tochka, Wall Street Market, Berlusconi Market, Darkshades Market, Nightmare, Empire Market. Jedná se o muže české národnosti ve věku 33 let s drogovou trestní minulostí. Během prověřování případu téměř nepoužíval mobilní telefon, ke komunikaci užíval různé, šifrované komunikátory. Obviněný vystupoval pod pseudonymem „Bushplanet“ a „DonkeyKong“, drogy nabízel minimálně od roku 2017 a působil nejméně na čtyřech virtuálních tržištích v latentní síti DARKNET. Jako platební prostředek při prodeji omamných a psychotropních látek ve virtuálním prostředí byla používána primárně měna BTC (Bitcoin), ale přijímal i jiné „druhy“ virtuálních měn (Monero, Litecoin a další).
V současné době v obou případech probíhá vyšetřování a finanční šetření, a nelze vyloučit zadržení a obvinění dalších osob podílejících se na výše uvedené trestné činnosti nebo rozšíření trestního stíhání již obviněných osob, či zajištění další virtuální měny.