Nejvíce peněz šlo do fakultních nemocnic v Brně, Ostravě a Plzni, celkem téměř půl miliardy korun.
Na zabezpečení informačních systémů veřejné správy v Česku šlo v programovém období 2014 až 2020 celkem 1,4 miliardy korun z evropských dotací. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v Integrovaném regionálním operačním programu podpořilo 55 projektů. ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva Vilém Frček.
„Podpora tak důležité oblasti je v současné době naprosto nutná. Bezpečnost informačních systémů České republiky považuji za klíčový bod celkové bezpečnosti našeho státu. V připravovaném programovém období 2021 až 2027 proto navrhujeme do této oblasti v porovnání se současným obdobím investovat nejméně dvakrát tolik,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).
Nejvíce peněz šlo do fakultních nemocnic v Brně, Ostravě a Plzni, celkem téměř půl miliardy korun. „Kybernetická bezpečnost nemocnic patří mezi nejdůležitější oblasti pro zabezpečení ve veřejné správě, protože se přímo dotýká zdraví obyvatel,“ doplnila Dostálová.
Počítačový kryptovirus například ochromil provoz benešovské nemocnice, když v noci na 11. prosince loňského roku napadl nemocniční počítačový systém. Nešlo spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace byly zrušené. Provoz v nemocnici byl plně obnoven 30. prosince.
Téměř 90 milionů korun šlo také například na projekt Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost „Systém detekce kybernetických bezpečnostních incidentů ve vybraných informačních systémech veřejné správy“.
Integrovaný regionální operační program (IROP) navazuje na sedm regionálních operačních programů a částečně na Integrovaný operační program z období 2007 – 2013. V současném programovém období z něj mohou příjemci čerpat i s dodatečným navýšením 123 miliard korun z evropských fondů a dalších zhruba 19 miliard korun prostřednictvím národního spolufinancování. Spolu s dalšími devíti operačními programy může Česko celkem čerpat 23,9 miliardy eur (605 miliard korun).