Česká republika v únoru patřila opět mezi nebezpečné země.
Check Point zveřejnil pravidelný Celosvětový index dopadu hrozeb, podle kterého čelily v únoru ukrajinské vládní subjekty zvýšenému náporu špionážních kyberútoků. I když mezi říjnem 2022 a únorem 2023 počet kyberútoků na ukrajinské organizace klesl o 44 %, je Ukrajina i nadále oblíbeným terčem kyberzločinců. Hackeři například šíří e-maily napodobující zprávy od společnosti Ukrtelecom JSC. Příloha ve formátu .rar ovšem obsahuje nebezpečný trojan Remcos, který útočníkům umožňuje krást v infikovaném počítači data a spouštět další příkazy. Ze vzorců chování a z analýzy incidentů vyplývá, že probíhající útoky souvisí s kybernetickými špionážními operacemi.
Check Point zároveň upozorňuje, že největšímu množství kyberútoků čelí nadále vzdělávací a výzkumné instituce. Následují vládní a vojenské subjekty a na třetím místě jsou zdravotnické organizace.
Vydán byl i žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika v únoru patřila opět mezi nebezpečné země, obsadila 24. pozici. Naopak Slovensko se nadále řadí mezi bezpečnější země, druhý měsíc za sebou se umístilo na 73. příčce.
Top 3 – malware
Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podnikové sítě vévodil v únoru Qbot, který měl dopad na 7 % organizací. FormBook na druhé příčce zasáhl 5 % společností a Top 3 uzavírá Emotet s dopadem na 4 % organizací.
1. ↔ Qbot – backdoor patřící do rodiny Qakbot. Je schopen stáhnout další malware a také vytváří spojení se vzdáleným HTTP serverem bez souhlasu uživatele, případně krade citlivé informace.
2. ↑ FormBook – krade přihlašovací údaje z webových prohlížečů, vytváří snímky obrazovky, monitoruje a zaznamenává stisknuté klávesy a může stahovat a spouštět soubory na základě pokynů z řídicího serveru.
3. ↑ Emotet – pokročilý, modulární trojan, který se sám umí šířit. Emotet byl využíván jako bankovní trojan, ale také pro šíření dalších malwarů a škodlivých kampaní. Používá řadu metod a technik, aby nebyl odhalen. Navíc může být šířen prostřednictvím spamu, který obsahuje škodlivé přílohy nebo odkazy.
Top 3 – mobilní malware
Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na mobilní zařízení vládl bankovní trojan Anubis, následovaly, stejně jako v lednu, malwary Hiddad a AhMyth.
1. ↔ Anubis – bankovní trojan určený pro mobilní telefony se systémem Android. Postupně je vylepšován, včetně funkcí pro vzdálený přístup, sledování stisknutých kláves, nahrávání zvuku a ransomwarových funkcí. Byl odhalen už ve stovkách různých aplikací dostupných v obchodě Google.
2. ↔ Hiddad – malware pro Android, který se maskuje za známé aplikace v obchodech třetích stran. Hlavní funkcí je zobrazování reklam, ale může také získat přístup ke klíčovým bezpečnostním údajům uvnitř operačního systému.
3. ↔ AhMyth – trojan pro vzdálený přístup (RAT) objevený v roce 2017. Šíří se prostřednictvím aplikací pro Android, které lze nalézt v obchodech s aplikacemi a na různých webových stránkách. Když si uživatel nainstaluje některou z infikovaných aplikací, může malware krást citlivé informace ze zařízení a sledovat stisknuté klávesy, pořizovat snímky obrazovky, odesílat SMS zprávy a aktivovat fotoaparát.
Check Point analyzoval i malware útočící na podnikové sítě v České republice. Backdoor Qbot i nadále výrazně ohrožuje české organizace, přesto klesl z 1. místa až na 3. pozici. V únoru totiž masivně útočil malware GuLoader, který dokáže stahovat a šířit velmi nebezpečné hrozby. Pokud tedy pronikne do podnikové sítě, může způsobit značné a těžko předvídatelné škody. Znovu vzrostly také útoky zlodějského malwaru FormBook, protože krádeže cenných data jsou velmi lukrativní. České organizace musí věnovat maximální pozornost i zabezpečení IoT zařízení. Malware Mirai totiž napadá zranitelná zařízení internetu věcí, jako jsou webové kamery, modemy nebo routery, a používá je k masivním DDoS útokům.