Vítěz soutěže by měl převzít nynější aplikace od OKsystemu pro agendu dávek a zaměstnanosti, portál a podpůrné systémy.
Ministerstvo práce už potřetí odsunulo termín přihlášek do soutěže na provozovatele nynějších informačních systémů pro výplatu dávek či agendu zaměstnanosti od firmy OKsystem. Za podporu, rozvoj a ukončování dosavadních aplikací do spuštění nového resortního systému nabízí na tři roky 600 milionů korun. Požadavky resort několikrát upravoval. Původně chtěl uchazeče znát do 30. října, teď je termín 5. ledna. Vplývá to ze zveřejněné zadávací dokumentace. Provoz systémů má ministerstvo zajištěný do začátku příštího roku, kdy mu vyprší smlouva s OKsystemem.
Ministerstvo zatím nesdělilo, jak systémy dál zajistí. Politický náměstek ministryně práce Robin Povšík (ČSSD) v říjnu sněmovnímu sociálnímu výboru řekl, že ministerstvo je případně připraveno nynější kontrakt s firmou OKsystem prodloužit o dalších pět měsíců do května a oslovit ji nejspíš i k další spolupráci, pokud by se do jara nový provozovatel v soutěži nenašel. Smlouva se prodlužovala už dvakrát kvůli zpoždění příprav nového celoresortního informačního systému, který měl fungovat od roku 2017. Roční prodloužení stálo zhruba půl miliardy korun.
Soutěž na nového provozovatele oznámilo ministerstvo 21. září. Zájemci měli přihlášky podávat původně do 30. října. Pak ale úřad měnil požadavky, a to třeba na kvalifikaci pracovníků dodavatele. Termín se tedy odsunul na 26. listopadu. Po další úpravě zadání měla lhůta končit 4. prosince, nyní má trvat do 5. ledna.
Vítěz soutěže by měl převzít nynější aplikace od OKsystemu pro agendu dávek a zaměstnanosti, portál a podpůrné systémy a měl by je provozovat, udržovat a postupně vypínat při spuštění nového celoresortního systému. Vedení ministerstva dřív ujišťovalo, že se novinka spustí od roku 2021. Letos v květnu sněmovnímu sociálnímu výboru ministryně Jana Maláčová (ČSSD) řekla, že to bude zřejmě na přelomu let 2022 a 2023, tedy za dva roky. Soutěž je na tři roky.
O záměru uspořádat výběrové řízení na provozovatele nynějších aplikací informovali zástupci ministerstva sněmovní sociální výbor už loni v září. Soutěž zahájili po roce. Kritizovali to poslanci Pirátů. Podle nich měla být soutěž vypsána dřív a nyní je pod velkým časovým tlakem. Povšík výboru v říjnu řekl, že se soutěž připravovala rok a za její zpoždění může i koronavirová krize.
Někteří kritici už dřív zmiňovali, že lhůty soutěže naznačují, s kým by ministerstvo mohlo smlouvu podepsat. Piráti už v létě uvedli, že je zakázka pro společnost OKsystem na další tři roky. Poukazovali i na cenu, podle nich je předražená.
Ministerstvo původně chtělo získat nový systém pro vyplacení dávek. Ani po dvou tendrech dodavatele ale nemá. Případ skončil několikrát u antimonopolního úřadu. Ten se jím bude nyní zabývat znovu. Jeho bývalý šéf Jan Rafaj totiž teď krátce před svým odchodem z funkce dřívější rozhodnutí zrušil a dal kauzu opět k posouzení.
Kvůli zajištění dávkového systému zasahovala v sídle resortu letos koncem února policie. Obvinila pak tehdejšího náměstka a šéfa oddělení bezpečnosti informací. Ministryně Maláčová ČTK opakovaně řekla, že se nebude k systémům kvůli vyšetřování vyjadřovat. Zmínila jen, že se postupuje podle schváleného harmonogramu. Poukazovala i na to, že zakázky zdědila.
Resort dlouhodobě sklízí kritiku za stav technologií a závislost na jediném dodavateli, jímž je od roku 1993 společnost OKsystem. Rozhodnutí o její výměně padlo v roce 2010 za exministra Jaromíra Drábka (TOP 09). Kvůli pochybením při výběru dodavatele ale antimonopolní úřad zakázal nové aplikace používat a úředníci se v lednu 2014 po dvou letech vrátili k OKsystemu. V minulém volebním období tendry vyhlásil tým ministryně Michaely Marksové (ČSSD). Podle kritiků nezvládl tak velký projekt řídit. Po volbách přípravy zastavila ministryně první Babišovy vlády Jaroslava Němcová (ANO). Maláčová je po svém nástupu v létě 2018 obnovila.