Ministerstvo práce dostalo od antimonopolního úřadu pokutu 300.000 korun za výběr dodavatele ekonomického informačního systému. Resort nevyhlásil tendr, vybral přímo firmu Gordic a její systém Ginis. Rozhodnutí o sankci není pravomocné.
Mluvčí ministerstva Petr Habáň sdělil ČTK, že resortu hrozila pokuta 20 milionů, podařilo se ale dohodnout její snížení. Nyní ministerstvo zvažuje další postup. Mluvčí podotkl, že za výběr systému může bývalé vedení ministerstva. Udělení pokuty ČTK potvrdil mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Martin Švanda.
Ministerstvo uzavřelo s firmou Gordic smlouvu koncem roku 2013 za tehdejšího ministra přechodné vlády Františka Koníčka. Resort společnost oslovil přímo v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění. Nové vedení resortu v čele s Michaelou Marksovou Tominovou (ČSSD) výběr firmy a platnost smluv zpochybňovalo. Samo se obrátilo na antimonopolní úřad s podnětem, aby zakázku prověřil. Se společností Gordic vede ale současně spor o využívání systému a jeho cenu. Podle mluvčího hodnota zakázky na ekonomický systém s DPH přesáhla 77 milionů.
„Důvodem uložení pokuty bylo neoprávněné zadání této zakázky v jednacím řízení bez uveřejnění, které lze použít pouze ve výjimečných situacích, přičemž zákonem stanovené podmínky pro jeho využití nebyly v tomto případě naplněny,“ uvedl Švanda. Ministerstvo práce se proti pokutě může odvolat k předsedovi ÚOHS Petru Rafajovi.
Podle Habáně bývalé vedení ministerstva zdůvodňovalo svůj postup tím, že pokud systém nepořídí, nesestaví řádně a včas účetní závěrku. Smlouvu na Ginis uzavřelo 12. prosince 2013. O tři dny dřív ale prý situaci už vyřešilo uzavřením podobné smlouvy s jinou společností. „Zadání zakázky společnosti Gordic tak bylo nejen nezákonné, ale i zbytečné,“ uvedl Habáň.
Podle vedení ministerstva byly neobvykle vysoké i ceny. Na trhu bývají u některých služeb prý poloviční. Resort také opakovaně prohlašuje, že hotovou zakázku dostal o několik měsíců později, než měl. S tím společnost nesouhlasí. Na návrh o vyrovnání nepřistoupila, trvala na uhrazení plné ceny. Generální ředitel společnosti Gordic Jaromír Řezáč už dříve řekl médiím, že vyřešení sporu čeká až u soudu. Společnost podala žalobu.
Podobnou situaci s výběrem firmy Gordic řeší několik měsíců i Praha. Hlavní město společnosti opakovaně bez výběrového řízení prodloužilo smlouvy na fungování ekonomického systému Ginis. Jde o zakázky za stovky milionů korun. Za jednu ze smluv dostala Praha od antimonopolního úřadu pětimilionovou pokutu. Gordic od roku 1993 zajišťuje účetnictví magistrátu, městských částí, městské policie a 800 příspěvkových organizací města.