Mosaic – první moderní webový prohlížeč, který se rozšířil do celého světa

Webový prohlížeč Mosaic, který byl veřejnosti poprvé zpřístupněn před 30 lety, 22. dubna 1993, byl prvním moderním webovým prohlížečem, který se rozšířil do celého světa. Mosaic si tehdy rychle získal popularitu, byl uživatelsky přívětivý a navíc pro nekomerční využití k dispozici zdarma. Jeho hlavním trumfem byla schopnost zobrazit na stránce text zároveň s obrázky, které se předtím musely otvírat v samostatném okně.

Mosaic se zrodil v průběhu roku 1992 v hlavě Marka Andreessena a jeho kolegy Erika Biny. Oba v té době pracovali v Národním centru pro superpočítačové aplikace (NCSA) při Illinoiské univerzitě. Program byl původně určen pro počítače s operačním systémem Unix, záhy však vznikla i verze pro počítače Amiga, Macintosh a PC s Windows.

Andreessen posléze spolu s kolegy a za podpory jednoho ze zakladatelů počítačové firmy Silicon Graphics Jamese Clarka založil vlastní společnost. Ta v prosinci 1994 vypustila do světa další populární prohlížeč nazvaný Netscape Navigator. Práva na Mosaic zůstala po Andreessenově odchodu v majetku NSCA, které je licencovalo univerzitní společnosti Spyglass. Ta hodlala vytvořit svůj vlastní prohlížeč, ale z plánu sešlo a licence putovala k dalšímu zájemci, kterým byl Microsoft. Tak nakonec z Mosaicu vyrostli dva nesmiřitelní konkurenti: již zmíněný Netscape Navigator a Internet Explorer.

Netscape Navigator na sebe strhl takový zájem uživatelů, že v roce 1997 NSCA vývoj Mosaicu ukončila. Prohlížeč pak sice ještě několik let přežíval díky malé komunitě skalních fandů, ale jen jako zcela marginální projekt.

Exit mobile version