Ministerstvo vnitra neoprávněně vydalo 390 milionů korun na elektronizaci veřejné správy. Část projektů navíc měla několikaleté zpoždění. K tomuto závěru došel Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který zkontroloval čtyři projekty a související služby v celkové hodnotě 700 milionů korun. Ministerstvo v reakci na kritiku uvedlo, že zpožděné projekty se mu už podařilo dokončit. Odmítlo i výtky týkající se zadávání veřejných zakázek.
NKÚ prověřoval, jak ministerstvo vnitra a Česká pošta používaly v letech 2008 až 2014 peníze ze státního rozpočtu a Evropské unie na projekty elektronizace veřejné správy. Kontroloři se zaměřili na to, jak ministerstvo budovalo centrální místo služeb (CMS), které umožňuje informačním systémům veřejné správy komunikovat mezi sebou. Projekt měl být dokončen už v roce 2010, ale hotov nebyl ani do konce kontroly NKÚ.
Vzhledem k tomu, že vznik CMS byl financován z 85 procent z evropských dotací, hrozí podle inspektorů, že Česko o část těchto prostředků přijde. Do konce kontroly za něj přitom ministerstvo zaplatilo více než 394 milionů.
Inspektory NKÚ dále zajímalo, jak ministerstvo vnitra zajišťovalo infrastrukturu pro operační střediska základních složek integrovaného záchranného systému (ITS NGN). Ani tento projekt nebyl dokončen, přestože za něj resort do konce kontroly zaplatil téměř 152 milionů korun. Také tento projekt měl být z 85 procent financován z evropských peněz. I přes zjištěné nedostatky kontrolované projekty přispějí k rozvoji komunikační infrastruktury veřejné správy, konstatuje NKÚ.
Ministerstvo v reakci na kontrolní zprávu připustilo, že projekty CMS i ITS NGN nabraly zpoždění. Oba se ale podle mluvčí ministerstva Lucie Novákové podařilo dokončit letos v listopadu a problémy s čerpáním evropských dotací nehrozí.
NKÚ také prověřoval, jak ministerstvo vnitra provozuje stávající komunikační infrastrukturu svého resortu. V roce 2009 začalo ministerstvo převádět provoz, servis a rozvoj komunikační infrastruktury na Českou poštu. Podle resortu měl tento krok přinést úsporu nákladů a efektivnější poskytování služeb. Ani jeden z těchto předpokladů se do konce roku 2013 nenaplnil, konstatuje NKÚ. Od roku 2014 se sice cena těchto služeb snížila o dvě procenta, stále ale chyběl systém plateb za skutečný výkon těchto služeb.
Ministerstvo vnitra přesto považuje převedení některých činností na poštu za smysluplné. „Za poslední dva roky se snížením cen za poskytované služby podařilo ušetřit 33 milionů korun,“ uvedla Nováková. Systém plateb za skutečný výkon byl podle ní už vytvořen.
Podle závěrečné zprávy kontrolorů ministerstvo zadalo pět veřejných zakázek na základě takzvané in-house výjimky konkrétnímu dodavateli, přestože zmíněné zakázky podle NKÚ nesplňovaly podmínky pro tento typ zadání. Do ukončení kontroly za ně resort zaplatil 390 milionů korun. Ministerstvo ale kritiku odmítá. „Všechny zakázky byly zadány na základě erudovaného právního výkladu, se souhlasem vlády a obstály i před Úřadem na ochranu hospodářské soutěže,“ uvedla Nováková.