Nasazování technologického bypassu, který má umožnit stavebním úřadům využívat špatně fungující digitální systémy stavebního řízení s těmi původními, je náročnější, než se původně předpokládalo. Jednotlivé úřady totiž mají například své systémy a sítě rozdílně nastavené a je zapotřebí časově náročného individuálního přístupu. ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Petr Waleczko. Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN) v páteční tiskové zprávě sdělil, že se počet stavebních úřadů, které získají možnost využívat nové rozhraní v polovině února, omezí na několik desítek. Dříve přitom MMR počítalo s tím, že v této vlně možnost získá 100 úřadů.
„Nasazování bypassu klade větší nároky na podporu uživatelů ze strany dodavatele lokálních agendových systémů, než se původně předpokládalo. Jednotlivé úřady mají své agendové systémy nastaveny rozdílně stejně jako své lokální sítě a spisové služby. Počet úřadů v další vlně nasazování technologického bypassu zatím zvažujeme. Nejdříve chceme zpracovat zkušenosti z prvního kola, abychom byli lépe připraveni. Budeme pracovat na zlepšení komunikace s úřady a úpravách podpůrných materiálů. Je nutné také zohlednit omezené kapacity dodavatelské společnosti,“ řekl dnes ČTK Waleczko. Podle něho je v současné době v Česku celkem 652 stavebních úřadů.
Minulý týden MMR oslovilo dalších 30 stavebních úřadů s možností využívat bypass. Zhruba polovina z nich měla být z oblastí, které loni zasáhly ničivé povodně. S oslovené třicítky úřadů souhlasilo podle MMR s propojením 28 z nich. Úspěšné přihlášení a stažení dokumentace z centrálního úložiště zatím nahlásilo 15 organizací. Zhruba polovina úřadů z první vlny měla potíže s konfigurací původního lokálního systému, místní sítě nebo ověřováním uživatelů. Dodavatel lokálních systémů proto například upravil databáze nebo prováděl opravy napojení na lokální spisovou službu. MMR pak také optimalizovalo samotné rozhraní, aby nedocházelo k odpojení serverů při stahování většího objemu dokumentace.
Úřady mohly získat možnost využívat bypass v několika vlnách s tím, že všechny úřady by ho mohly využívat na přelomu února a března. Resort ale také uvedl, že se harmonogram může změnit. Jaké úřady se budou moci nejdříve připojit, ovlivňovala podle Waleczka také velikost stavebního úřadu. I v následujícím kole připojování tak podle mluvčího MMR bude rozhodující, jestli jde o organizaci s dostatečnými kapacitami IT podpory.
Digitalizace stavebního řízení byla spuštěná loni 1. července. Od začátku ale měli s digitálními systémy problémy jak pracovníci stavebních úřadů a dotčených orgánů, tak projektanti a stavebníci. Kvůli těmto problémům premiér Petr Fiala (ODS) v září odvolal z pozice ministra pro místní rozvoj a vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše (Piráti), což nakonec vyústilo v odchod Pirátů z vlády.
Technologický bypass má pomoci úřadům překlenout potíže s digitálním systémem stavebního řízení, s nímž mají od jeho spuštění loni v červenci problémy. Přechodné období má platit do roku 2028, kdy má být hotový nový systém.