Micron získá od americké vlády až 6,14 miliardy dolarů na dva závody na výrobu čipů

Americká polovodičová společnost Micron Technology získá od vlády až 6,14 miliardy USD (144,2 miliardy Kč) na výstavbu dvou továren na výrobu čipů ve Spojených státech. Oznámil to dnes Bílý dům. Dohoda má pomoci financovat továrny ve státech New York a Idaho. Peníze budou vyplaceny na základě zákona o čipech a vědě z roku 2022, jehož cílem je podpořit domácí výrobu čipů a snížit závislost na dodávkách z Číny a Tchaj-wanu.

Ministerstvo obchodu uvedlo, že Micron plánuje ve státě New York investovat zhruba 100 miliard USD a vytvořit tam 13.500 pracovních míst. Peníze od státu podpoří výstavbu výrobního závodu ve městě Clay a pomohou také při financování výstavby závodu ve městě Boise ve státě Idaho, kde chce Micron investovat až 25 miliard USD. Vznikne tam i výzkumné a vývojové centrum a 6500 pracovních míst.

„Celková investice Micronu bude zatím největší soukromou investicí v New Yorku a v Idahu. Vytvoří více než 70.000 pracovních míst, včetně 20.000 přímých míst ve stavebnictví a výrobě a desítky tisíc nepřímých míst,“ uvedl Bílý dům. Nepřímá místa jsou taková, která nevzniknou v daném závodě, ale jejich vznik souvisí s činností závodu.

Zákon z roku 2022 poskytuje na podporu výroby a výzkumu polovodičů 52,7 miliardy USD. Polovodiče byly vynalezeny ve Spojených státech, země má ale v současné době na globální výrobě čipů jen desetiprocentní podíl, na výrobně těch nejmodernějších pak nulový podíl, uvedla agentura Reuters.

Americká vláda již oznámila řadu dotací. Tento měsíc získal jihokorejský Samsung 6,4 miliardy USD na výrobu špičkových čipů v Texasu. Tchajwanská společnost TSMC se zavázala postavit továrnu v Arizoně, na kterou má získat až 6,6 miliardy USD. Koncem března pak americká společnost Intel získala podporu a dotace dohromady za 20 miliard USD na zvýšení výroby polovodičů. Mimo jiné plánuje rozšířit své závody v Arizoně, Ohiu, Novém Mexiku a v Oregonu.

Exit mobile version