Společnost Meta Platforms oznámila, že chce vybudovat podmořský kabel napříč světem. Technologický gigant si jím chce zajistit špičkové internetové připojení na hlavních pěti kontinentech a podporu pro své projekty v oblasti umělé inteligence (AI). Kabel má být dlouhý 50.000 kilometrů. Meta to uvedla na svém blogu.
Projekt s názvem Waterworth má propojit Spojené státy, Indii, Jihoafrickou republiku, Brazílii a další regiony. Po dokončení bude podle firmy nejdelším podmořským kabelem na světě.
Meta vlastní sociální sítě Facebook, Instagram a WhatsApp. Nyní se snaží rozšířit působení v oblasti technologií i mimo sociální média, včetně AI a infrastruktury, která ji podporuje.
„Projekt umožní větší hospodářskou spolupráci, usnadní digitální začlenění a otevře příležitosti pro technologický rozvoj v těchto regionech,“ napsala Meta. Podle firmy by se jednalo o dosud nejdelší kabel, který využívá systém 24 párů vláken, což mu poskytuje vyšší kapacitu.
Podmořské kabely nabývají na významu, protože umožňují napájení různých digitálních služeb a rychlý přenos dat po celém světě, napsal zpravodajský server BBC. Z jedné z pravidelně uváděných statistik vyplývá, že více než 95 procent světového internetového provozu přenášejí právě podmořské kabely. Společnost TeleGeography, která se zabývá průzkumem telekomunikačního trhu, uvádí, že v současné době existuje po celém světě více než 600 veřejně známých podmořských kabelových systémů.