Vybrané údaje o kybernetické měně bitcoin k 15. výročí (3. ledna) vzniku internetové měny bitcoin anonymním vývojářem nebo skupinou vývojářů používajících pseudonym Satoši Nakamoto:
– Bitcoin, jehož zkratka je BTC, je virtuální internetová měna. Jejím hlavním znakem je, že nemá žádnou centrální autoritu, která by řídila například množství peněz v oběhu. Bitcoin je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl měnu ovlivňovat, ničit, padělat, zabavovat účty, kontrolovat peněžní toky nebo způsobovat inflaci.
– Systém bitcoinu vytvořil anonymní vývojář nebo skupina vývojářů pod pseudonymem Satoši Nakamoto a poprvé se objevila 3. ledna 2009. Nakamoto při vytvoření měny vycházel ze svého článku „A Peer-to-Peer Electronic Cash System“, ve kterém v říjnu 2008 popsal technologii, na jejímž základě vznikl bitcoin (i další kryptoměny). Tvůrce bitcoinu nebyl dlouho znám a existovala řada teorií, kdo Nakamoto ve skutečnosti je. V roce 2016 se k autorství přihlásil australský podnikatel Craig Wright, přesvědčivé důkazy však neposkytl a tak se o autorovi stále jen spekuluje. Jako první použil bitcoin k nákupu americký programátor Laszlo Hanyecz, který si v květnu 2010 za 10.000 bitcoinů koupil dvě pizzy v hodnotě zhruba 40 dolarů.
– Bitcoiny vznikají tak, že počítač řeší komplikované matematické algoritmy a za vyřešení obdrží jeho majitel odměnu v podobě určitého množství bitcoinů. Procesu se říká těžba a lidé, kteří takto bitcoiny získávají, se nazývají těžaři nebo mineři. Po vytěžení je suma převedena na konkrétní adresu majitele bitcoinů v podobě číselného kódu. Každá „mince“ je unikátní a nezaměnitelná. Těžit může buď jednotlivec, což je dost nákladné, nebo skupina. Decentralizované databáze transakcí mezi několika subjekty se obecně nazývají blockchain.
– Software pro těžbu je naprogramován tak, aby uvolňoval nové mince stabilním tempem, které se ale postupně zpomaluje. Počet mincí v oběhu bude konečný, celkem jich má být vytvořeno 21 milionů. V roce 2033 jich má být v oběhu 99 procent a poslední se mají dostat do oběhu kolem roku 2140.
– Těžba je drahá a věnují se jí hlavně lidé, kteří se do tohoto byznysu dostali dříve a neustále optimalizují a aktualizují hardware pro těžbu, což stojí nemalé peníze. Dalším velkým nákladem pro těžaře, ale i pro společnost, je spotřebovaná energie, běžnému uživateli se tak těžba nevyplatí. Bitcoin ale může získat i „netěžař“. Bitcoiny se na svět dostávají díky decentralizované (P2P, peer-to-peer) počítačové síti, kde se dá s bitcoiny obchodovat, nakupovat je či prodávat.
– Cena a samotná existence bitcoinu se odvíjí od důvěry a ochoty vlastníků měny obchodovat, hodnotu určuje pouze nabídka a poptávka. Přes 10.000 dolarů (tehdy as i 215.000 Kč) se cena Bitcoinu poprvé přehoupla v listopadu 2017. Na maximu téměř 69.000 dolarů (asi 1,6 milionu Kč) se bitcoin ocitl v listopadu 2021.
– Minulý měsíc cena bitcoinu překonala hranici 44.000 dolarů (přes 993.000 Kč). Od začátku roku 2023 si bitcoin připsal více než 160 procent. K růstu mimo jiných faktorů přispívá i sílící přesvědčení, že americká centrální banka (Fed) začne brzy snižovat úrokové sazby. Investoři se také domnívají, že americká Komise pro cenné papíry (SEC) brzy schválí spotové bitcoinové fondy obchodované na burze (ETF).
– Bitcoin je nejznámější z několika tisíc kybernetických měn (jejich počet stále roste) a má také nejvyšší tržní kapitalizaci, a to přes 840 miliard dolarů. V první pětici nejoblíbenějších jsou podle serveru Coinmarketcap.com ještě ethereum, Cardano, Tether, BNB a Solana. Tržní kapitalizace těchto měn zdaleka nedosahuje bitcoinu. Server CoinMarketCap nyní eviduje necelých 9000 kryptoměn s celkovou tržní kapitalizací přes 1,69 bilionu dolarů.
– Podle studie serveru Crypto.com bitcoin vlastní kolem 220 milionů lidí po celém světě.
– Bitcoin je ale i terčem snah o jeho omezování. Transakce s kryptoměnami omezuje ze silných ekonomik například Čína, obavy z používání kryptoměn už dříve dala najevo také americká ministryně financí Janet Yellenová nebo prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová. V některých zemích je užívání bitcoinu zcela zakázáno. Státy Evropské unie loni v květnu definitivně schválily pravidla regulace trhů s kryptoměnami, která zavádějí dosud nejpřísnější mezinárodní standard pro obchodování na trhu s virtuálními aktivy. Zprostředkovatelé budou díky nové normě shromažďovat údaje o prodávajících a kupujících, což má zabránit praní špinavých peněz, financování terorismus či zkomplikovat obcházení unijních sankcí.
– Naopak středoamerický Salvador v roce 2021 zavedl jako první země světa kryptoměnu bitcoin jako oficiální národní měnu (vedle amerického dolaru).