Litevská firma chce v roce 2027 zahájit výrobu čipů s tchajwanskou technologií

Litevská technologická společnost Teltonika chce v roce 2027 zahájit domácí výrobu čipů s využitím tchajwanské technologie. S odvoláním na včerejší oznámení litevské ministryně hospodářství a inovací Aušriné Armonaitéové o tom informovala agentura Reuters. Litva se ocitla pod politickým i hospodářským tlakem Číny, protože umožnila Tchaj-wanu otevřít ve Vilniusu zastupitelský úřad pod jeho názvem. Litevské firmy, které obchodují s Čínou, si od té doby stěžují na obchodní omezení. To se Tchaj-wan snaží kompenzovat podporou.

Teltonika uvedla, že cíl zahájit výrobu v roce 2027 je součástí dohody o spolupráci s tchajwanským Institutem pro průmyslový výzkum a technologie (ITRI) v hodnotě 14 milionů eur (335,4 milionu Kč). Výzkum zahrnuje grant deset milionů eur od tchajwanského ministerstva zahraničí.

„Toto partnerství s Tchaj-wanem pomůže Litvě rychle se posunout vpřed, vyrovnat se nejsilnějším světovým hráčům a realizovat své ambiciózní cíle,“ uvedla Armonaitéová.

Čína, která považuje samosprávný Tchaj-wan za svou provincii, zhoršila diplomatické vztahy s Litvou. Peking vyvíjí tlak na nadnárodní společnosti, aby tuto pobaltskou zemi po otevření zastoupení Tchaj-wanu ve Vilniusu vyřadily ze svých dodavatelských řetězců. Evropská unie podala na Čínu žalobu u Světové obchodní organizace (WTO) a obvinila ji z diskriminačních obchodních praktik vůči členskému státu.

Co se týče další spolupráce, litevský výrobce solárních modulů SoliTek dnes oznámil, že mu tchajwanská Eximbank poskytla úvěr osm milionů eur. Fond Taiwania Capital investoval do litevského biotechnologického start-upu 3,5 milionu eur, uvedla agentura BNS.

Obchod mezi Litvou s Tchaj-wanem loni vzrostl asi o třetinu.

Exit mobile version