Netrpěliví uživatelé si před oficiálním uvolněním stáhli z obchodu Google Play více než 1,5 milionu falešných aplikací na úpravu fotografií Prisma. Některé obsahovaly nebezpečný škodlivý program. Uvedla to antivirová firma Eset.
Prisma je aplikace pro úpravu fotografií, která slavila mimořádný úspěch nejprve mezi uživateli iTunes. Ještě než byla aplikace k dispozici pro operační systém Android, objevily se její falešné verze, které těžily z obrovské vlny zájmu a netrpělivosti fanoušků.
„Většina falešných aplikací Prisma detekovaných na Google Play neměla žádnou funkci pro úpravu fotografií. Místo toho zobrazovaly pouze reklamy, varování nebo falešné průzkumy a nabádaly uživatele, aby poskytli své osobní údaje, nebo si zaplatili falešné a drahé služby prostřednictvím prémiových SMS,“ uvedl bezpečnostní expert Esetu Petr Šnajdr.
Za nejnebezpečnější falešnou verzi aplikace Prisma, která se vyskytla na Google Play předtím, než byla uvolněna pravá aplikace, považuje společnost Eset aplikaci, která obsahuje trojského koně Agent.GY. Ten po infiltraci odesílá informace o napadeném zařízení svému řídícímu serveru a na základě vzdálených příkazů stahuje další moduly a aktivuje je. Vzhledem k velké schopnosti infiltrace představuje tento kód vážné bezpečnostní riziko pro více než 10.000 uživatelů operačního systému Android, kteří si tuto nebezpečnou aplikaci instalovali předtím, než byla z nabídky Google Play odstraněna.