Na dark netu lze najít nabídky na koupi schválených vakcíny Pfizer za pouhých 250 dolarů.
Check Point Research varuje před podvody spojenými s koronavirovými vakcínami. Na problém upozorňují také FBI a Europol.
Na dark netu se např. objevil prodejce, který nabízí schválenou vakcínu Pfizer za pouhých 250 dolarů. Prodejce tvrdí, že má k dispozici zásoby nově schválené vakcíny Pfizer a může je odeslat do Velké Británie, USA nebo Španělska.
Najít lze i další nabídky a reklamy, jako jsou „koronavirová vakcína za 250 dolarů“, „řekněte sbohem COVID19 = CHLOROQUINE PHOSPHATE“ nebo „Rychle nakupte. VAKCÍNA NA KORONAVIRUS K DOSTÁNÍ PRÁVĚ TEĎ“. Všichni prodejci trvají na platbách ve formě bitcoinů.
Prudce roste počet vakcínových domén. Jen v listopadu bylo zaregistrováno více než 1062 nových „vakcínových“ domén, což je stejně jako za předchozí 3 měsíce dohromady. Z toho 400 domén obsahovalo také slovo „covid“ nebo „corona“.
Kyberzločinci se snaží rovněž nalákat oběti na zprávy o vakcínách. Hackeři například rozesílají e-maily se škodlivým .exe souborem „Stáhnout_Covid 19 Nové schválené vakcíny.23.07.2020.exe“, který po spuštění nainstaluje InfoStealer a krade přihlašovací údaje a uživatelská jména a hesla.
Check Point odhalil i další kampaň, kdy e-maily s předmětem „koronavirová vakcína pfizer: 11 věcí, které potřebujete vědět“ obsahovaly škodlivý soubor s názvem „Stručné shrnutí vakcíny na Covid-19“. Soubor po spuštění nainstaloval pokročilý RAT AgentTesla, který krade hesla a funguje jako keylogger. AgentTesla může monitorovat a zaznamenávat stisknuté klávesy na počítači oběti, pořizovat snímky obrazovky nebo krást obsah systémové schránky a přihlašovací údaje od různých programů (včetně Google Chrome, Mozilla Firefox a e-mailového klienta Microsoft Outlook).