O vytvoření kybernetických sil začala armáda uvažovat zhruba před dvěma lety.
Velitelství kybernetických sil a informačních operací, které vzniklo loni v červenci, posílili v těchto dnech olomoučtí specialisté ze 103. centra civilně-vojenské spolupráce a psychologických operací. Do jeho podřízenosti jej dnes slavnostně uvedlo na ploše Žižkových kasáren v Olomouci Velitelství pozemních sil, pod které dosud tito vojáci spadali. Kybernetické síly tak nyní čítají zhruba sto vojáků, podle jejich velitele Miroslava Feixe by jednotka měla v budoucnu mít až 500 vojáků. Jako první úkol je čeká na konci ledna cesta do Litvy.
O vytvoření kybernetických sil začala armáda uvažovat podle Feixe zhruba před dvěma lety, reagovala tak na vzrůstající význam informačních schopností. Velitelství kybernetických sil a informačních operací vzniklo od 1. července, sídlo má v Brně. „Nyní přichází následný krok, kdy psychologické operace a civilně-vojenské záležitosti byly převeleny pod mé velení. Útvar bude nyní reorganizován a postupně začneme budovat,“ řekl dnes ČTK a České televizi brigádní generál Miroslav Feix.
Jako první se součástí velitelství stali vojáci 103. centra civilně-vojenské spolupráce a psychologických operací (CIMIC/PSYOPS), kteří dosud spadali pod Velitelství pozemních sil. Velitel pozemních sil Ladislav Jung jim dnes poděkoval za patnáctiletou vykonanou perfektní práci a novému veliteli vzkázal, že dostává jednotku, která je vycvičená a složená ze srdcařů. Pod novým velením se někteří z nich vydají na konci ledna do Litvy. „Jejich úkolem budou právě informační operace a podpora kontingentu v této oblasti,“ doplnil Feix.
Úkolem kybernetických sil je podle mluvčí 103. centra CIMIC/PSYOPS Jany Gallové především ochrana informačních technologických sítí a vojenských zbraňových systémů, podpora strategických komunikací a získávání a poskytování informací z informačního prostředí a z kybernetického světa. „Mým úkolem pro nejbližších pár let je hledat lidi, cvičit je a připravovat je. Všechny schopnosti, které vytvoříme, poté integrovat pro velitelství pro operace. Do budoucnu počítáme, že budeme mít 500 až 600 lidí,“ řek ČTK Feix.
Kybernetické síly podle informací armády přispívají k bezpečnosti a obraně České republiky v kybernetickém prostoru a informačním prostředí. Působí nezávisle, společně nebo v součinnosti s pozemními, vzdušnými a speciálním silami. Při ochraně kybernetického prostoru a vedení vojenských kybernetických operací úzce spolupracují s vojenským zpravodajstvím.