V projektu OpenSSL byla objevena kritická zranitelnost, která může spustit lavinu kyberútoků s fatálními následky, uvádí Check Point. Všechny organizace mají věnovat maximální pozornost opravě, která bude vydána během úterý a musejí přijmout všechna dostupná bezpečnostní opatření. Jedná se o jednu z nejrizikovějších zranitelností za poslední dobu.
Podrobnosti o zranitelnosti ještě nebyly zveřejněny, ale organizace musí být extrémně opatrné a připravit se na záplatování a aktualizace systémů. OpenSSL je používáno tak masivně, že zranitelnost má potenciál způsobit celosvětový chaos.Tým projektu OpenSSL oznámil, že v úterý 1. listopadu 2022 bude zveřejněna nová verze, která by měla obsahovat i opravu kritické chyby.
„Jaké riziko hrozí? Na podrobnosti o zranitelnosti ještě čekáme, ale mohou být ohrožené soukromé klíče nebo informace o uživatelích. V obou případech by to byla tvrdá rána pro samotný základ šifrovaných relací, které všichni využíváme u mnoha služeb. V úterý ráno budou všichni pozorně sledovat detaily zprávy, kterou tým projektu OpenSSL vydá. Očekáváme ale, že se to dotkne i běžného používání internetu. Představte si, že byste šli po ulici a měli možnost vidět všechny textové zprávy lidí kolem vás a slyšet všechny hovory. Takovou moc by v nejhorším případě hackeři mohli mít při zneužití podobné zranitelnosti,“ uvedl Peter Kovalčík, regionální ředitel, Security Engineer EE z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies. „Situaci nadále pečlivě sledujeme. Pokud má nějaká organizace pocit, že byla napadena, ať se na nás neváhá obrátit.“
Zranitelné jsou verze OpenSSL 3.0 a vyšší. Očekává se, že nejbližší verze OpenSSL 3.0.7 by měla obsahovat opravu kritické zranitelnosti.
Check Point mj. doporučuje prověřit, kde se v rámci organizace používá OpenSSL, což lze provést pomocí softwarových nástrojů Bill of Materials (BOM), jejichž výstupem je seznam softwarových komponent používaných v dané společnosti. Takový postup umožní stanovit priority a připravit se na očekávanou opravu.