Krach americké SVB (Silicon Valley Bank) se českých start-upů ve větší míře nedotkne. S bankou zřejmě spolupracovaly pouze jednotky českých firem. Většina tuzemských technologických společností využívá spíše financování ze strany fondů rizikového kapitálu nebo jiných investorů a bankovní úvěry využívají jen v omezené míře. ČTK to řekl Tomáš Ditrych, partner advokátní kanceláře Mavericks, která se na start-upy zaměřuje.
Podle Ditrycha krach SVB může v krátkodobém horizontu zhoršit dostupnost peněz nejen pro americké start-upy. To by podle něj mohlo v krajním případě vyústit i v existenční ohrožení těch, kdo na její provozní a překlenovací úvěry spoléhali. Podíl SVB na trhu úvěrového financování ale není tak zásadní, aby její problémy vyvolaly globální finanční krizi, uvedl. Bankovním sektorem minimálně v Americe ale nepochybně otřese, podotkl.
Agentura Reuters dnes uvedla, že šéf překlenovací nástupnické banky po zkrachovalé SVB Tim Mayopoulos v dopise klientům napsal, že banka je ve Spojených státech otevřená a funguje jako obvykle. Všechny současné i budoucí vklady jsou podle něj chráněné Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC).
„Krach SVB přímo dopadá na některé naše klienty, kteří měli v bance uložené finanční prostředky či měli v brzké době získat úvěr. Zřejmě však jde jen o jednotky klientů, jelikož české start-upy mnohem více spoléhají na financování ze strany fondů rizikového kapitálu nebo jiných investorů a bankovní úvěrů jiných bank,“ uvedl Ditrych.
Pád banky může podle něho přispět ke zvýšení nervozity na trhu jako celku a vést investory k větší obezřetnosti například při ověřování životaschopnosti jimi investovaných projektů. „Některé české start-upy podle našich informací zvažují alternativní zdroje financování,“ doplnil Ditrych.
SVB nabízela technologickým společnostem unikátní úvěrové produkty, což nyní může pro její klienty znamenat problém v zajištění financování z jiných zdrojů. Z dlouhodobého hlediska lze podle experta předpokládat vyšší obezřetnost ze strany poskytovatelů úvěrů rizikovým společnostem či vyšší regulaci ze strany jednotlivých států.
FDIC o víkendu podle Mayopoulose převedla všechny vklady a v podstatě všechna aktiva SVB na nově vytvořenou překlenovací nástupnickou banku pojmenovanou Silicon Valley Bank N.A., která nadále poskytuje služby zákazníkům. Mayopoulos, kterého do čela překlenovací banky jmenovala právě FDIC, také uvedl, že vkladatelé mají plný přístup ke svým penězům. V příštích dnech se podle něj chce banka vrátit i k přeshraničním obchodům.
Krach SVB je největším bankrotem banky v USA od roku 2008. Aktiva banky podle FDIC činila 209 miliard dolarů (4,6 bilionu Kč) a vklady 175,4 miliardy dolarů. Po SVB o víkendu americké úřady uzavřely také newyorskou banku Signature Bank. Americký prezident Joe Biden v pondělí ujistil, že bankovní systém země je bezpečný a vláda učiní vše pro ochranu střadatelů. Řekl také, že požádá Kongres a regulační orgány, aby zpřísnily bankovní pravidla.