Koronavirus zvýšil poptávku po službách datacenter

Budovat v každé firmě bezpečný vzdálený přístup není ekonomicky výhodné.

Epidemie koronaviru zvýšila poptávku po službách datových center o několik desítek procent, táhly ji zejména internetové obchody. Navyšování kapacity datových úložišť komplikovaly výpadky v dodávkách serverů a dalšího hardwaru. Vyplývá to z informací provozovatelů datových center.

„Koronavirová krize se nejvíce projevila na e-commerce sektoru, který ve většině oblastí rostl o desítky procent. U některých segmentů, jako jsou například on-line lékárny, šlo dokonce o stovky procent. Pro hostingové služby toto znamenalo razantní zvýšení poptávky po navýšení výkonu serverové infrastruktury, tedy přidávání serverů či jejich upgrade,“ uvedl Damir Špoljarič ze společnosti VSHosting.

Spotřebitelé začali podle ředitele IDC Softwarehouse Karla Diviše využívat on-line obchody kvůli uzavřeným kamenným pobočkám, což pro provozovatele datacenter v množství práce představovalo druhou vánoční sezonu. „Situace také urychlila rozhodování u klientů, kteří měli připravené on-line projekty a doposud váhali, jestli už nastal čas, kdy je spustit,“ doplnil.

Podle ředitele společnosti Algotech Františka Zemana současná situace ukázala, jak výhodné je mít data a aplikace dostupné kdykoliv a odkudkoliv. Budovat v každé firmě bezpečný vzdálený přístup není podle něj ekonomicky výhodné a s ohledem na složitosti problematiky často ani bezpečné. Kvůli kompromisům pak dochází k oslabení zabezpečení lokální infrastruktury a častějším kybernetickým útokům na firemní prostředí, dodal.

„Kapacity navyšujeme průběžně, vždy máme bezpečnou rezervu výkonu z pohledu růst i zastupitelnosti systémů. Letošní rok je z tohoto pohledu zatím velmi progresivní. Díky podpoře výrobce můžeme růst postupně formou měsíčních nákladů bez velkých investičních skoků. Trend však ukazuje, že spotřeba může být vyšší i o více než 30 procent,“ řekl ČTK.

Výpadky v dodávkách hardwaru kvůli uzavřeným továrnám během epidemie řešila společnost VSHosting, která poskytuje infrastrukturu více než polovině tuzemských e-shopů, z vlastních zásob. Ty se pohybují kolem 100 serverů a dalších komponentů. „Některým klientům jsme navyšovali kapacitu infrastruktury i o 100 procent. Většinou však šlo o nižší desítky procent,“ podotkl Spoljarič.

Exit mobile version