Pojišťovna Kooperativa chce úplně nahradit standardní papírové smlouvy elektronickými dokumenty s biometrickým podpisem. Může tak ušetřit až pět milionů listů papíru ročně. Doba přijetí smlouvy se navíc zkrátí šestkrát na 1,5 dne.
Kooperativa testovala digitální podpis od loňského listopadu a ostrý provoz spustila letos na konci ledna. Je tak jednou z prvních pojišťoven na českém trhu, které tuto technologii nabídly klientům, uvedla společnost v tiskové zprávě.
„První smlouvy jsme pomocí digitálního podpisu sjednali již vloni v listopadu. Potřebné zařízení pro využití digitálního podpisu pak v průběhu prvního čtvrtletí letošního roku obdrží všechna naše obchodní místa. Myslím, že podobné technologie jsou budoucností pro celý finanční sektor“ uvedl generální ředitel Kooperativy Martin Diviš.
Elektronický dokument zákazník podepisuje speciálním perem na displeji tabletu nebo speciální podložce. Takto podepsaný dokument je po právní stránce rovnocenný s podepsanou listinou.
Zásadní výhoda je podle vedoucího projektu Jindřicha Skripa v tom, že nevzniká papírová smlouva. Odpadá tak kontrola papírového dokumentu a jeho převod do elektronické podoby. Přijetí papírové smlouvy do systému trvá devět dní. V případě využití biometricky podepsaného dokumentu vznikne elektronický dokument, který se zcela shoduje s daty, která byla odeslána do pojišťovny. Tím odpadá i případná chybovost při zadávání dat z papírových smluv do informačního systému pojišťovny.
„Kromě výše uvedených výhod díky elektronickému podpisu získáme jednoznačnou časovou identifikaci sjednání smlouvy. Nebude tedy možné antidatovat smlouvu, což byla velká nevýhoda sjednání smlouvy v papírové podobě,“ doplnil Skrip.
Biometrický podpis chce v příštích třech letech zavést kolem dvou třetin tuzemských velkých firem. Technologie, která umožňuje do elektronického dokumentu vložit vlastnoruční digitální podpis, se vedle komerčního sektoru rozšíří i ve státní správě. Biometrické podpisy již využívají například tuzemská Telefónica nebo společnost Global Expert.