Denně vzniká přibližně 6–8 e-shopů, zanikne jich však 7–10.
Internetový srovnávač cen Srovname.cz připravil analýzu meziročních změn počtu internetových obchodů v jednotlivých kategoriích na českém trhu. Z výsledků vyplývá, že na české e-commerce scéně nadále pokračuje konsolidace e-shopů, přičemž celkový počet internetových obchodů meziročně poklesl o 2 %. Nejvýraznější konsolidace probíhá v kategoriích nářadí, sport, děti, móda, nebo kosmetika a zdraví. Naopak nejvíce internetových obchodů přibylo v segmentech s potravinami a erotikou.
„Obrat českého trhu e-commerce roste, počet e-shopů klesá. Internetové obchody překonaly na celkovém českém maloobchodě v roce 2017 podíl 10 %. Pokles počtu obchodů se týká především těch menších e-shopů, které na celkový obrat nemají vliv. Denně vzniká přibližně 6–8 e-shopů, zanikne jich však 7–10. Meziročně je celkový pokles ve vyšších stovkách,“ uvedl k výsledkům David Folprecht, majitel cenového srovnávače Srovname.cz.
Počet obchodů v segmentu s potravinami meziročně vyrostl o 10 %.
V segmentu erotiky vzrostl počet e-shopů o 6,5 %, je zde další potenciál růstu, marže jsou v tomto segmentu poměrně vysoké a pohybují se kolem 30-40 %. Obrat e-shopů s erotickým zbožím tvoří přibližně 0,4 % celkového trhu e-commerce u nás (cca 400 mil Kč), je zde stále zajímavý prostor pro vstup nových hráčů.
Mírně vzrostl také počet internetových obchodů v segmentu nábytek o 3 %. Počet e-shopů v kategorii kosmetika a zdraví klesl o 3 %. Jedná se o poměrně zajímavou kategorii zboží pro obchodníky, protože tento typ zboží se na internetu velmi dobře prodává. Zároveň jde ale o vysoce konkurenční segment, ve kterém se nový začínající prodejce jen těžko prosadí. Marže jsou v tomto segmentu poměrně nízké, pouze kolem 4-8 %. V segmentu navíc působí další silní hráči českého e-commerce jako Alza.cz, Kasa.cz, Mall.cz a další.
Klesl také počet internetových obchodů v segmentu móda o 3,7 %. Po velkém nárůstu počtu e-shopů s módou mezi roky 2012-2014, jich nyní ubývá. Pro internetové obchodníky to není jednoduchý segment vzhledem k počtu vratek a době dodání, které musí být e-shop schopen vyřešit, aby měl u zákazníků dobré hodnocení. Marže kolem 20-30 % je ale v tomto segmentu pro obchodníky rozhodně zajímavá.
Nejvýraznější meziroční pokles počtu internetových obchodů o 11 % byl zaznamenán v segmentu nářadí, ve kterém působila řada malých e-shopů, které pokračující konsolidaci trhu nepřežili.
Nejvíce e-shopů je i nadále v kategorii elektronika a to 13 %. Zároveň je zde jedna z nejmenších marží 3-5 %. V tomto segmentu se po mediálně známých akvizicích např. Kamennyobchod.cz a Datart.cz odkoupeny HP Tronicem nebo ovládnutí internetového obchodu CZC.cz skupinou Mall Group očekává další konsolidace trhu a snižovaní počtu e-shopů.