Koalice se pokusí s opozicí najít kompromisní znění zákona o kyberbezpečnosti

Pixabay License. Volné pro komerční užití

Koaliční a opoziční poslanci se i ve spolupráci s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) pokusí připravit pozměňovací návrh, který zajistí širokou podporu nového zákona o kyberbezpečnosti. ČTK to dnes řekl předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS). Pracovat na něm budou zhruba dva týdny do příštího zasedání výboru.

Cílem zákona je podle vlády posilovat kybernetickou bezpečnost Česka. Návrh počítá s rozšířením okruhu orgánů a osob, na který dopadá a jehož ochrana a fungování jsou v ekonomickém a celospolečenském zájmu. Předpis čelil řadě připomínek a ve Sněmovně kritice opozice. Před hrozbou zvýšených nákladů pro firmy i veřejnou správu a následným dopadem na ceny služeb zákazníků naposledy ve středu varovala Hospodářská komora ČR.

Žáček ČTK řekl, že jde o tak důležitý předpis, že by na něm měla panovat široká shoda. Cílem je předejít riziku, že by příští vláda mohla do předpisu chtít rychle zasáhnout. Naopak by měl předpis přežít dvě a víc volebních období. „Teď to bude na jednání, které by se mělo odrazit v přípravě nového pozměňovacího návrhu, který by zahrnul to, co nám bylo včera (ve čtvrtek) řečeno ze strany NÚKIB i operátorů,“ uvedl.

Zatím nedokázal odhadnout, jak bude výsledný pozměňovací návrh vypadat. „Diskuse běží na různé úrovni, na úrovni premiéra, vlády, národního bezpečnostního poradce i zákonodárného sboru, kde budeme pilovat finální podobu,“ řekl Žáček. Výsledná podoba musí hájit zájmy české národní bezpečnosti a zároveň mít podporu napříč Sněmovnou, dodal.

Poslanec připomněl varování před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE, které NÚKIB vydal koncem roku 2018. „Podporujeme NÚKIB v označení subjektů za nebezpečné pro využití v naší infrastruktuře. Na druhou stranu jsme si vědomi dopadů. Vzhledem k tomu, že některé firmy čínské technologie používaly a používají, musí se to vybalancovat,“ uvedl Žáček. Technologie, která by mohla být potenciálně bezpečnostní hrozbou pro ČR, EU či NATO, je třeba nahradit takovou, která je na Západě považovaná za bezpečnou, dodal.

Ředitel NÚKIB Lukáš Kintr ve čtvrtek na bezpečnostním výboru řekl, že mnoho z nejhlasitějších výtek zákonu pramení z neznalosti či nepochopení návrhu. „Nejrůznější výkladové zkratky bohužel také nepomáhají pochopení zákona a tomu, jak moc prospěje obraně bezpečnosti a obranyschopnosti ČR,“ uvedl. Na výboru pak představili svá stanoviska i zástupci operátorů Vodafone, T-Mobile a O2.

Hospodářský výbor projednávání návrhu kybernetického zákona ve čtvrtek přerušil. Jeho předseda Ivan Adamec (ODS) poznamenal, že tato tematika není jednoduchá. Ocenil by, kdyby dohoda mezi vládou, NÚKIB a poslanci vznikla. Zpravodaj výboru k zákonu Marek Novák (ANO) navíc požádal o výměnu. Novák před časem navštívil Čínu, kde podle informací Českého rozhlasu jednal s firmou Huawei, na kterou by zákon mohl dopadnout.

Exit mobile version