Vyjadřují se všichni, ze zajímavé technické či právní finesy je mainstreamová politika. Ale není divu, přece jen se kauza odvíjí od teroristického činu s řadou mrtvých.
Co se v posledních dnech stalo ve sporu o to, zda Apple má/musí zkusit odemknout iPhone zastřeleného teroristy? Nejprve se na stranu Applu se postavily další technologické firmy i organizace Electronic Frontier Foudnation, proti němu např. republikánský kandidát na prezidenta USA Donald Trump. Případ jako takový míří k vyšší soudní instanci.
Trevor Pott na webu The Register se ve svém komentáři vydal proti proudu. Jednak vidí celý případ tak, že primárně teď nejde o nějaký „boj o svobodu“, ale spíše PR Applu (poznámka: otázka je, zda firma vůbec měla rozumnou volbu a zda se nyní veřejné mínění v USA neotáčí spíše proti Applu; to je ale riziko podnikání) a PR mnoha jiných, za druhé však tvrdí: Apple nikdo (nyní) nenutí vytvořit backdoor. Ten už v systému je (tj. se zamčeným telefonem se dá manipulovat), nejspíš ne na objednávku, ale prostě v důsledku technického opomenutí. Apple má poskytnout asistenci pro jediné zařízení, žádné plošné kroky. Pokud se nyní prokáže, že se takto lze dostat k datům na uzamčeném zařízení, pro ochranu soukromí by to bylo ve skutečnosti dobře. Zvýšil by se tlak na to, aby v příštích verzích už nic podobného provádět nešlo.
Viz také: Co vlastně FBI chce po Applu?
Ke kauze se vyjádřil i Bill Gates. Podle něj případ nevytváří precedens a neznamená, že by potom policie mohla požadovat totéž pro každého. Gates nicméně odmítl, když se jeho vyjádření v médiích interpretovalo, že „je na straně FBI proti Applu“. Podle něj bez ohledu na tento konkrétní případ stejně bude třeba najít do budoucna nějakou rovnováhu v tom, o jaké informace a jaký typ asistence mohou vládní instituce žádat.
Apple nicméně tvrdí, že o precedens jde či alespoň by jít mohlo, protože ministerstvo spravedlnosti USA po firmě současně požaduje pomoc při přístupu k dalším 12 přístrojům, aniž by tyto kauzy nějak souvisely s terorismem. Apple by mohl odemknout pouze telefon teroristy – čímž by ale jednoznačně přiznal, že po technické stránce to jde. Lze splnit požadavek v jednom případě a odmítat v jiných?
Též o sobě dal vědět John McAfee, který prohlásil, že kdyby se FBI obrátila na něj, prolomil by heslo na příslušném telefonu s pár kolegy sám. (John McAfee nebude asi zrovna žádaný partner pro vládní instituce: exhibicionistická vyjádření, drogové excesy, obžaloba z pokusu o vraždu; firma, kterou kdysi založil, od něj dávno dala ruce pryč.)
Nicméně na závěr – jaké scénáře jsou možné? Je si Apple jist, že když bude odmítat, nepůjde se k datům dostat i jinak, což by v této fázi kauzy mohlo pro PR být snad vůbec nejhorší („jde to i bez nás, nemáme nad tím kontrolu“)?
Viz také: Apple vybídl k vytvoření výboru pro otázky šifrování mobilů