Kampaň Dark Caracal prý vede k libanonské rozvědce

Spyware se tváří jako oblíbené komunikační aplikace WhatsApp a Signal pro Android a Windows.
Organizace pro ochranu digitálních práv Electronic Frontier Foundation (EFF) sídlící v San Francisku odhalila špehovací program, který pronikl do tisícovek chytrých telefonů, odkud ukradl gigabyty dat. Stopy škodlivého programu pojmenovaného jako Dark Caracal vedou podle expertů k libanonské tajné službě, která prý mohla vznik softwaru podporovat, případně za ním stát.

„Dark Caracal postihl lidi v USA, Kanadě, Německu, Libanonu a Francii. Zasaženi byli vojáci, aktivisté, novináři a právníci, mezi ukradenými daty byly záznamy o telefonních rozhovorech, zvukové nahrávky, dokumenty a fotografie,“ uvedla šéfka EFF Eva Galperinová. „Jde o rozsáhlou a celosvětovou akci, která byla zaměřena na mobilní zařízení. Mobily jsou budoucností špionáže, neboť jsou plné dat o každodenním životě dané osoby,“ dodala.

Zmíněný spyware, jak se špehovacím programům obecně říká, se tváří jako oblíbené komunikační aplikace WhatsApp a Signal a je určen pro zařízení s operačními systémy Android a Windows, jejichž chyby ke svému fungování využívá.

Společnost Google, která stojí za systémem Android, v prohlášení uvedla, že infikované aplikace nebyly staženy do zařízení přes Play Store, které funguje jako jakési programové tržiště.

Odborníci se domnívají, že Dark Caracal funguje od roku 2012. Jeho činnost je ale kvůli maskování obtížné vystopovat, v minulosti byla dokonce opakovaně přisuzována k jiným skupinám kybernetických zločinců. Expertům se nicméně podařilo zjistit, že program využívá server v jisté budově v Libanonu, která patří místní tajné službě.

Exit mobile version