Senzorické kabely zvládnou měření teploty i datové propojení. Zájem mají francouzské jaderné elektrárny.
Kabelovna Kabex z Holýšova, jeden z pěti největších českých výrobců všech druhů kabelů, vyvinula s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava speciální senzorická vedení. Takzvané hybridní kabely umožňují díky optickým vláknům a vyhodnocovacímu zařízení kromě přenosu elektřiny také měření teploty až na deseti kilometrech délky. Odběratelé, zejména energetické, chemické, stavební i vodárenské firmy, tak nemusí mít na kabelu tisíce senzorů. Vývoj podpořila dvěma granty Technologická agentura ČR. Při představení prostor pro prezentaci těchto speciálních vedení v reálném provozu to ČTK řekl obchodní ředitel Bohumil Svoboda.
Kabex má v areálu 300 metrů dlouhou trasu hybridních kabelů, což jsou vlastně senzory citlivé po celé délce. Vedou přes místa s různou teplotou, pod protipožárním nátěrem i v návinech. „Po připojení vyhodnocovací jednotky do optických prvků začíná kabel fungovat jako čidlo, které dává signály o teplotě, chemickém i fyzickém namáhaní na každých 20 až 50 centimetrech délky,“ uvedl ředitel.
V kabelu s klasickými „dráty“ jsou optická vlákna o průměru 250 a 900 mikrometrů. Díky informacím o provozním stavu mají tato vedení životnost 60 a více let. „Lze monitorovat délku několik kilometrů, přesnost polohy je asi 20 centimetrů a teplotní rozlišení je 0,1 stupně. Poznáme každé kritické místo,“ uvedl šéf technického úseku Michal Klauber. Senzorické kabely, které zvládnou kromě měření teploty i datové propojení, zvyšují kvalitu výroby, například oceli, zrání betonu, měří v geotermálních vrtech, průsaky z potrubí i intenzitu silniční dopravy. Oproti klasickému kabelu jsou dražší jen o dvě procenta.
Kabex spolu s univerzitou dodá firmám kromě kabelů také vyhodnocovací jednotky, zatím britské s vlastním software. Nejpozději do konce roku ale bude mít firma o více než dvě třetiny levnější přístroj vlastní licence.
Zájem o kabely mají francouzské jaderné elektrárny. Díky hermetickým kabelovým průchodkám z Kabexu se dají využít v prostorách reaktoru. Monitorují teplotní zatížení a odhadují životnost a spolehlivost. Podle ředitele Antona Slobodina už dodává podnik kabely a průchodky pro reaktory VVER 1200 ruského Rosatomu. Jejich vývoj vycházel ze zkušeností s dodávkami pro zdroje v ČR a na Slovensku.
Kabex, certifikovaný dodavatel kabelů, průchodek a spojek pro jaderné elektrárny, má mezi zákazníky ČEZ, Škodu JS, I&C Energo i Slovenské elektrárny dokončující elektrárnu Mochovce. Firma se 105 zaměstnanci loni utržila zhruba 200 milionů korun, polovinu produkce vyvezla. Dodává asi 4500 modifikací kabelů na zakázku.