Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) předpokládá, že k propojeným systémům stavebního řízení se v rámci poslední etapy bude moci připojit další stovka stavebních úřadů od dubna. Zbývající úřady se budou k takzvanému technologickému bypassu přidávat individuálně. ČTK to řekla mluvčí MMR Karolína Nová. Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN) dříve uvedl, že všech 652 stavebních úřadů by mělo mít možnost využívat současně původní lokální systémy i nové digitální rozhraní do konce března. Podle mluvčí ale připojení zpožďují potíže s nastavením nového rozhraní, aktuálně je tak napojeno 460 úřadů.
„Minulý týden jsme zahájili poslední šestou vlnu napojování úřadů, které používají agendové systémy VITA. Ta se týká 110 stavebních úřadů. S ohledem na specifická nastavení původních agendových systémů na jednotlivých úřadech a na zvýšenou potřebu technické podpory uživatelů během připojování došlo k mírnému zdržení původního harmonogramu,“ řekla Nová.
Prioritou ministerstva je podle ní to, aby napojení k propojeným systémům bylo bez komplikací při provozu, a nezatížilo tak úředníky. Připojení pro úřady není povinné.
Zbývajících 42 úřadů používá agendový systém VERA. Jeho dodavatel nyní dokončil vývoj a aplikaci začíná testovat pro použití se zmíněným bypassem.
Technologický bypass propojuje starší lokální systémy stavebních úřadů s digitálními, které byly spuštěny loni v červenci. Od počátku s nimi ale byly problémy a stěžovali si na ně zaměstnanci úřadů i stavebníci a projektanti.
Kvůli problémům s digitalizací stavebního řízení premiér Petr Fiala (ODS) loni v září odvolal tehdejšího ministra pro místní rozvoj a vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše (Piráti), což vyústilo v odchod Pirátů do opozice. Vláda následně rozhodla v dalším vývoji systému nepokračovat a vypsala na něj novou zakázku. Kompletní nová podoba digitalizace by měla být hotová do konce roku 2027.
Kulhánek v úterý televizi Nova řekl, že současný stav s vyřizováním žádostí je podobný jako před loňským červencem, v porovnání s loňským podzimem se ale zlepšil. „Máme prostupný a stabilní systém, který funguje. Jsme v takzvaném přechodném období,“ dodal.
Stavební úřady momentálně trápí i podstav pracovníků. MMR se podle Nové snaží situaci řešit například tím, že úřady mohou dát zaměstnanci osobní ohodnocení až do výše platu, dříve to byla polovina. Od loňského července se úředníci navíc posunuli o jednu platovou třídu výše a od letošního srpna se má snížit i nutná kvalifikace úředníka. U některých činností bude stačit střední vzdělání s maturitou v příslušném oboru jako například stavebnictví nebo geodézie.