Přestože velké množství domácností i firem zůstane i po příchodu IPv6 nativně skryta se svými IPv4 adresami za carrier grade NAT infrastrukturou svého ISP, být připraven na přechod na nový protokol má své výhody. Jednou z nich je například přímá dostupnost všech vašich k Internetu připojených zařízení, či mnohem efektivnější a nativně zabezpečené řízení toku dat.
Velkou psychologickou bariérou, která brání zavedení IPv6 ve firmách a domácnostech je obava z kompatibility stávající infrastruktury a následné nutnosti dalších investic. Pokud už se pro implementaci rozhodnou, jedná se převážně řešení souběhu starého a nového protokolu na jednom hardware (jmenuje se dualstack). Tato metoda je v dnešní době jistě ideální, ovšem má i svá úskalí.
Mnoho sítí používá řešení formou dualstacku s tím, že se předpokládá, že IPv6 funguje. Při výpadku IPv4 se potom mohou ukázat drobné detaily, na než se zapomnělo.
Typickým příkladem je nedostatečné nastavení DNS serverů na klientských stanicích, pro takové dotazy se používá pouze IPv4.
Správce české národní domény, sdružení CZ.NIC nyní přichází v rámci svých laboratoří s projektem, kde si bude moci každý vyzkoušet provoz svých síťových zařízení, internetových aplikací a dalších služeb právě na novém IPv6 protokolu.
První testování pro veřejnost proběhne 22. Listopadu, další 1. prosince od 13 do 17 hodin v prostorách Akademie CZ.NIC v Praze. Pro zájemce bude v IPv6 Laboratořích připraveno několik experimentálních sítí s různou metodou přidělování IPv6 adresy, ve kterých budou služby dostupné pouze protokolem IPv6. Bude tak možné si mimo jiné otestovat funkčnost a kompatibilitu ADSL modemu, wi-fi připojení či klasické přípojky s IPv6 sítěmi anebo si reálně vyzkoušet aplikace deklarující podporu IPv6. K dispozici bude také webový server a e-mailový server s nastavenými protokoly IMAP, POP3 a SMTP.
„IPv6 Laboratoře jsou jedním z našich dalších projektů, kterými se snažíme šířit osvětu o novém protokolu IPv6. Věřím, že lidé jedinečné příležitosti otestovat si zařízení v prostředí IPv6 a zároveň konzultovat svá řešení s odborníkem využijí v hojném počtu. Tím spíš, že vyčerpání IPv4 adres v našem regionu se blíží, a je třeba se na přechod k novému protokolu zodpovědně připravit,“ říká výkonný ředitel sdružení CZ.NIC Ondřej Filip.
Více o samotném projektu včetně informací k tomu, jak si domluvit schůzku, najdou zájemci na stránkách IPv6 Laboratoří.
IP adresy představují základní stavební prvek internetu, protože bez nich by nebylo možné propojení
počítačů do globální sítě. Verze protokolu IPv4 vznikla již v 70. letech 20. století a nabídla kapacitu pro připojení méně než 4 miliard počítačů. Již několik let je dostupné řešení rapidního úbytku IP adres verze čtyři a to v podobě nové verze internetového protokolu – IPv6. Ten poskytuje prakticky nevyčerpatelnou zásobu nových adres (2^128 – v číselném vyjádření zhruba 1 a třicet osm nul), stále ale zůstává nevyužit.
Pro poskytovatele internetových služeb přechod na IPv6 znamená především investice do IPv6
kompatibilních technologií – jejich výše se bude odvíjet od rozsáhlosti infrastruktury daného subjektu.
V případě koncových uživatelů Internetu si přechod na nový protokol může vyžádat zakoupení nového
modemu, který bude IPv6 podporovat. Takové zařízení stojí běžně okolo 1 000 až 2 000 korun.