Jihokorejští výrobci čipů zaznamenali v červenci první pokles odbytu za téměř tři roky. To podle analytiků poukazuje na slábnoucí poptávku po polovodičích, která slouží jako barometr vývoje globální ekonomiky. Meziročně se odbyt snížil o 22,7 procenta, v červnu naopak o 5,1 procenta vzrostl, uvedl dnes místní statistický úřad. Zásoby meziročně vzrostly o 80 procent, ve srovnání s předchozím měsícem se nezměnily.
Tempo výroby mikročipů v červenci čtvrtý měsíc za sebou zpomalilo. Signalizuje to, že důležití producenti, jako je Samsung Electronics a SK Hynix, upravují výrobu, aby zohlednili slábnoucí poptávku a růst zásob.
Slábnoucí dynamika prodeje jihokorejských čipů je dalším potvrzením toho, že výhled globální ekonomiky se zhoršuje. Kombinace invaze ruských vojsk na Ukrajinu, pandemických omezení v Číně a rychlého zvyšování úrokových sazeb s cílem zmírnit inflační tlaky zatěžují aktivitu a zhoršují výhled tvorby zisku firem.
Polovodiče jsou důležitou součástí světové ekonomiky, která je stále více závislá na elektronice a internetových službách. Poptávka po čipech v době pandemie prudce vzrostla, protože kvůli minimalizaci rizika nákazy koronavirem pracovalo mnoho lidí z domova a na internet se přesunula i školní výuka.
Pokles odbytu polovodičů pomáhá vysvětlit červencový propad vývozu technologií, který byl v Jižní Koreji první za více než dva roky. Prodej paměťových čipů do zahraničí se v červenci snížil o 13,5 procenta, zatímco celkový vývoz o 9,4 procenta vzrostl.
Statistický úřad zároveň uvedl, že průmyslová výroba v Koreji v červenci vzrostla meziročně o 1,5 procenta. Analytici podle agentury Bloomberg počítali s růstem o 2,6 procenta.