Japonsko se chystá minimálně deseti biliony jenů (více než 1,5 bilionu Kč) podpořit výrobu mikročipů na svém území. Vláda za tímto účelem poskytne výrobcům subvence a další finanční pomoc. Uvedla to dnes agentura Reuters, která se odvolává na vládní návrh, do kterého měla možnost nahlédnout. Výrobu čipů se snaží podporovat i Evropská unie, která svůj plán podpory oznámila před více než dvěma lety.
Plán japonské vlády přichází v době, kdy se jednotlivé státy snaží upevnit si u mikročipů kontrolu nad dodavatelskými řetězci. Vede je k tomu více faktorů z poslední doby, mezi nimi například obchodní spory mezi Čínou a Spojenými státy.
Japonská vláda má v úmyslu plán předložit na příští schůzi parlamentu. Návrh uvádí, že plán počítá i se schválením potřebných zákonů na poskytnutí finanční podpory pro masovou výrobu čipů příští generace. Zaměřuje se přitom na podnik Rapidus, který vyrábí zařízení k produkci čipů, a na další dodavatele čipů pro umělou inteligenci (AI).
Firmu Rapidus řídí lidé, kteří mají v tomto odvětví letité zkušenosti. Podnik se chystá na japonském ostrově Hokkaidó od roku 2027 masově vyrábět pokročilé čipy, a to v partnerství s americkou společností IBM a s belgickou výzkumnou organizací Imec. Vláda v Tokiu loni uvedla, že vyčlení přibližně dva biliony jenů na podporu svého čipového průmyslu.
Nejnovější plán je součástí komplexního ekonomického balíčku, který by měl kabinet schválit 22. listopadu. V příštích deseti letech počítá s investicemi v celkovém objemu 50 bilionů jenů, a to z veřejných i soukromých peněz. Vláda podle návrhu očekává celkový ekonomický dopad kolem 160 bilionů jenů (téměř 25 bilionů Kč).
Evropská komise (EK) v únoru 2022 oznámila, že ve snaze snížit závislost na dovozu nedostatkových mikročipů uvolní 11 miliard eur (tehdy asi 266 miliard Kč) na podporu jejich vývoje v Evropě. Plán by měl podle představ EK do konce desetiletí vyvolat investice v celkovém objemu přes 43 miliard eur.