Hranice mezi webhostingem a virtualizací pro zákazníka nemusí být podstatná, pro nás ano. Naši hlavní výhodu oproti konkurenci vidíme ve vlastním systému, kterým spravujeme všechny naše služby. Rozhodující jsou ale také detaily, jako například propracované webové rozhraní pro e-maily a samozřejmě poměr ceny a výkonu, říká majitel společnosti Hosting90.
Dnes se čím dál více stírá dříve ostrá hranice mezi webhosterskými službami, serverhostingem a relativně novými hráči – cloud providery. V kterém z těchto segmentů se vidíte nejvíce a jak tento trend stírání hranic vnímáte?
V našem případě byly na začátku klasické webhostingové služby. Postupem času jsme nasbírali obrovské množství zkušeností a znalostí s provozem serverů a izolací jednotlivých služeb na serveru. Klasický serverhousing jsme nabízeli pouze okrajově a nikdy jsme tuto službu nepovažovali za stěžejní službu.
S virtualizační technologií jsme experimentovali již delší dobu a s příchodem použitelné virtualizace jsme neváhali pustit se do této velmi zajímavé sféry. V současné době mohu říct, že se snažíme stavět nabídku virtuálních serverů na stejnou rovinu jako nabídku klasického webhostingu. Mezi klasickým sdíleným webhostingem a virtualizačním řešením hranice samozřejmě existují, ale pro koncového zákazníka není na první pohled až tak viditelná.
*Jak dlouho již vlastně působíte na trhu a jaká je historie společnosti? *
Na trhu webhostingu působíme od roku 2002, kdy jsme začali nabízet první hostingový program pod názvem Hosting90, který nabízíme dosud a který prošel v průběhu let četnými změnami, souvisejícími s rostoucími standardy a nároky na webhostingové služby.
V čem si myslíte, že je vaše největší přidaná hodnota oproti konkurenčním nabídkám? V čem jste unikátní?
Za obrovskou výhodu považujeme hlavně náš vlastní systém, kterým spravujeme všechny naše služby, ať už jde o webhosting nebo o virtuální servery. Tímto systémem zcela a plně automatizujeme všechny naše služby tak, aby si klient mohl sám efektivně provádět veškerá nastavení služeb. Snažíme se našim klientům poskytnout co největší pohodlí při správě objednaných služeb. Možnost nastavování poskytovaných služeb je oproti konkurenci výrazně propracovanější a rozsáhlejší.
Naše filozofie je poskytovat takové administrační rozhraní, aby si mohl klient nastavit cokoliv a kdykoliv zcela sám. Jako další výhodu považujeme vysokou dostupnost a rychlost našich serverů, o jejichž správu se stará řada administrátorů. Pokud bych měl mluvit o konkurenčních výhodách jednotlivých služeb, tak v případě webhostingu mohu zmínit zejména kvalitní e-mailové řešení včetně propracovaného webového rozhraní pro e-maily, kvalitní antispamové a antivirové řešení s vysokou účinností, a v neposlední řadě i dobrý poměr cena/výkon. Tato poslední konkurenční výhoda se jistě týká i nabídky virtuálních serverů, kde se snažíme nabídnout velmi kvalitní službu za co nejdostupnějších podmínek.
*Kolik serverů (včetně těch virtuálních) dnes průměrně spravujete, kolik pod vámi operuje domén a kolik racků dnes vaše infrastruktura zabírá? *
V současné době spravujeme stovky serverů a zajišťujeme chod více, než 14000 domén.
*Jaké technologie využíváte? *
Snažíme se využívat ty nejefektivnější dostupné technologie, v případě virtuálních serverů je to technologie KVM.
Koho ze svých klientů dnes považujete za největší referenci?
Například abclinuxu.cz 🙂 Dále mohu zmínit společnost Burda Praha, skupinu obchodních společností Icewarp. Naše služby také nabízíme jako „white label“ službu, jinými slovy tak, že někteří naši klienti prodávají naše řešení pod vlastní obchodní značkou. V tomto případě z pochopitelných důvodů nemohu sdělit konkrétní jména.
Abychom našim klientům usnadnili provoz našich služeb pod jejich vlastní značkou, podporuje naše administrační rozhraní „branding“, tzn. umístění vlastního loga a grafického stylu klienta. Veškeré naše služby, které zahrnují například webhosting, provoz DNS serverů či virtuální servery, lze spravovat přes API rozhraní.
Jak si na tom vlastně stojíte s konektivitou, zajímá mne zejména lokální peering, propustnost do zahraničí, peering do Nixu?
Naše virtuální servery jsou provozovány v jednom z nejmodernějších datacenter společnosti Casablanca INT s několikanásobným připojením k páteřní síti, včetně zálohované lokální a zahraniční konektivity. O spolehlivý chod serverů určených pro provoz VPS se stará výkonná průmyslová klimatizace udržující stálou teplotu a vlhkost vzduchu a napájení serverů i síťových prvků je zálohováno pomocí UPS a diesel-agregátů. Konektivita do sítě společnosti Casablacna je 2×1 Gbps. Tyto linky jsou používané jak pro českou i transitní konektivitu. Samozřejmě jsme připraveni na růst našich požadavků a upgrade na 10 Gbps.
*Jak velký odchozí datový tok je z vašich služeb průměrně generován a jak velký jste schopni dlouhodobě obsloužit? *
Náš datový tok se zatím pohybuje okolo 1Gbps. Naše síť je dimenzovaná na neustálý růst a stále ji posilujeme. Jak jsem se již zmínil, jsme připraveni na posílení uplinkové rychlosti na 10 Gbps, což nám umožňuje páteřní síť datového centra, které je připojeno do NIXu několika 10Gbps linkami. Dostupná prostupnost transitní konektivity je více než 10Gbps.
*Jak jednáte s hostovanými servery, které často překračují dohodnuté přenosové objemy, vypínáte je, nebo automaticky migrujete na jiný typ služeb? *
Tyto záležitosti řešíme individuálně s našimi klienty. Popravdě řečeno vzhledem k našim vysokým limitům je tento problém ojedinělý.
Kdo tvoří jádro vašeho byznysu, jsou to spíše drobní živnostníci, malé firmy, nebo korporátní klientela?
V případě webhostingu jsme byli dlouhá léta zaměření zejména na dealerskou skupinu uživatelů, v současné době se snažíme cílit na všechny skupiny.
Disponujete nějakými službami s přidanou hodnotou speciálně pro SMB segment a drobnější živnostníky?
Pro tuto sféru klientů nabízíme zejména webhostingové služby s kvalitním e-mailovým řešením Merak Mail Server a s podporou různých volně dostupných CMS.
Má podle vás dnes ještě vůbec smysl nabízet pouze klasické webhostingové služby?
Určitě ano, cílová skupina zde stále ještě je a dle mého názoru ještě dlouho bude. Mám ale na mysli spíše klasického klienta, který má standardní požadavky na webhosting. V případě specializovaných služeb jsou zde k dispozici právě VPS.
*Je dnes těžké konkurovat záplavě low-cost hostingů, kterými je český trh doslova přesycen? *
Přesycenost trhu nás nutí zachovávat vysokou kvalitu služeb při udržení nízké ceny. Vysokou mírou automatizace se snažíme snížit provozní náklady na minimum, což nám umožní nabízet kvalitní služby za velmi zajímavé ceny. Vývoj a zdokonalování systému tvoří převážnou náplň naší práce.
Jakým způsobem máte řešený monitoring serverů? Využíváte nějaký veřejný audit (třeba SiUX)?
Jak jsem psal výše, veškeré služby spravujeme naším vlastním systémem, tedy i vícenásobný monitoring veškerých našich služeb řešíme vlastními zdroji.
Jak si stojíte co do dostupnosti serverů? Ale popravdě 🙂
Popravdě, dostupnost našich serverů je skutečně téměř 100%. Tato skutečnost vychází z maximální snahy o efektivní chod našich serverů, které nejsou přetíženy, jsou neustále monitorovány a jakékoliv náznaky případných problémů řešíme s předstihem. Máme vytvořeny řady interních procesů, jak předcházet problémům a tím pádem i potenciálním výpadkům. Z důvodu vysoké automatizace jsme schopni velmi efektivně spravovat velké množství serverů. Velké množství námi spravovaných systémů si přímo vynucuje vysokou míru spolehlivosti.
*Jak jste na tom s podporou protokolu IPv6 a jaké máte plány v oblasti IPv4? *
Technologii IPv6 máme implementovanou již více, než 2 roky. Byli jsme prvním webhosterem s plným nasazením IPv6 pro všechny námi spravované domény v ČR.
Myslíte si, že plošný přechod na IPv6 výrazně zahýbe s nabídkou hostingových služeb?
Bohužel ne.
Co si myslíte o dnes hodně propagovaném trendu virtualizace firemního IT a jeho migrace do cloudu?
Je to jistě správný směr, jak optimalizovat firemní náklady spojené s provozem a údržbou serverů a systémů. Izolace jednotlivých služeb do jednotlivých virtuálních serverů velmi usnadňuje jejich správu a má pozitivní vliv na spolehlivost jejich běhu. Na rozdíl od fyzického serveru lze provádět navyšování výkonu dle potřeby téměř ihned bez nutnosti zásahů do hardware. Jako příklad mohu uvést, že všechny naše webhostingové servery běží pod naší virtualizací.
Jaké jsou vaše plány pro nejbližší budoucnost?
Před necelým rokem jsme po dvouletém vývoji nasadili naší službu VPS. Hlavní prioritou pro nás nyní je zdokonalování současných služeb, chceme se dlouhodobě držet o pár kroků před konkurencí.
A co se týká budoucnosti? Samozřejmě bychom rádi expandovali, ale více vám neprozradím, nechte se překvapit. 🙂