Vyhlídka levné elektřiny do Íránu přilákala těžaře kryptoměn z různých zemí, hlavně z Číny.
Írán skoro na čtyři měsíce zakázal energeticky náročnou těžbu kryptoměn, jako je bitcoin. Oznámil to dnes prezident Hasan Rúhání. Agentura Reuters v této souvislosti připomíná, že se mnoho íránských měst v poslední době potýká s častými výpadky proudu.
„Zákaz těžby kryptoměn nabývá účinnosti okamžitě a bude platit do 22. září. Zhruba 85 procent současné těžby není licencováno,“ uvedl Rúhání v televizním projevu při jednání kabinetu.
Bitcoin a další kryptoměny vznikají při procesu známém jako těžba, kdy spolu výkonné počítače soupeří v řešení složitých matematických problémů. Jde o energeticky náročný proces, který často spoléhá na elektřinu vyráběnou z fosilních paliv, na něž je Írán bohatý.
Írán čekají příští měsíc prezidentské volby a mnoho obyvatel časté výpadky proudu kritizuje. Vláda výpadky přičetla právě těžbě kryptoměn, suchu a zvýšené spotřebě elektřiny v letních měsících.
Podle analytické firmy Elliptic se přibližně 4,5 procenta veškeré těžby bitcoinů odehrává v Íránu, což mu umožňuje vydělat díky kryptoměnám stamiliony dolarů. Ty lze použít ke zmírnění dopadu amerických sankcí.
Vláda bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa před třemi lety odstoupila od jaderné dohody z roku 2015 mezi Íránem a šesti světovými mocnostmi a obnovila proti Íránu sankce, což mělo tvrdý dopad na jeho ekonomiku. Zástupci vlády současného amerického prezidenta Joea Bidena a zbývajících signatářských zemí v posledních týdnech jednají o tom, jak dohodu s Íránem obnovit. Írán ale mezitím začal obohacovat uran do takové výše, jaké dosahují pouze země, které vyrábějí jaderné bomby. To označil šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi za velmi znepokojivé.
Írán v uplynulých letech těžbu kryptoměn akceptoval, nabídl levnou elektřinu a vyžaduje po takzvaných těžařích kryptoměn, aby své bitcoiny odprodali centrální bance. Kryptoměny vytěžené v Íránu lze zároveň použít k platbě za dovoz zboží ze schváleného seznamu.
Vyhlídka levné elektřiny do Íránu přilákala těžaře kryptoměn z různých zemí, hlavně z Číny. Výroba elektřiny, kterou tito těžaři potřebují, podle společnosti Elliptic odpovídá zhruba deseti milionům barelů ropy ročně, neboli čtyřem procentům z loňského íránského exportu ropy.