Podíl internetových prodejů na trhu volně prodejných produktů, který kromě léků zahrnuje například i dermokosmetiku nebo produkty pro osobní hygienu, činil od července 2020 do června letošního roku téměř 14 procent. Je to nejvíce ze zemí V4, kam kromě Česka spadá Slovensko, Maďarsko a Polsko. Celý trh volně prodejných léků vzrostl za poslední dva roky o deset procent na celkový roční obrat 27 miliard korun, internetové lékárny se na něm podílí 3,6 miliardami korun. Vyplývá to z dat, které ČTK poskytla analytická společnost IQVIA.
Na Slovensku a v Polsku lidé v internetových lékárnách za stejné období nakoupili šest procent všech volně prodejných produktů, v Maďarsku to byla dvě procenta. Důvodem pro výrazný náskok českého trhu je podle IQVIA mimo jiné vysoká připravenost klíčových lékáren a lékárenských řetězců, kterým se v kombinaci s důsledky pandemie covid-19 a dlouhodobým trendem stále rostoucí obliby e-shopů v Česku podařilo získat významnou část trhu.
V období od července 2020 do června 2021 byly největšími internetovými prodejci volně prodejných produktů společnosti Apotek, Benu, Dr. Max, Lekarna.cz a Pilulka.cz. Největší přesun tržeb z kamenných do internetových lékáren je podle analytické společnosti u registrovaných i neregistrovaných volně prodejných léků, které se na růstu obratu internetových lékáren za poslední rok podílely z více než poloviny, s nárůstem o 594 mil. Kč, a to především v oblasti neregistrovaných produktů. Naopak kamenným lékárnám poklesly tržby u volně prodejných léků o 228 milionů Kč.
Rostoucí obliba e-lékáren je znatelná i v kategorii dermokosmetiky, která se na růstu online lékáren podílela z 20 procent. Třetí největší nárůst zaznamenaly internetové lékárny v oblasti zdravotních potřeb, konkrétně o 204 milionů korun, což představuje přibližně dvacetiprocentní podíl na celkovém růstu internetových lékáren. Zdravotní potřeby byly jedinou kategorií, kde kamenné lékárny rostly rychleji než ty internetové, a to více než dvojnásobně díky přírůstku tržeb o 463 milionů.
IQVIA je poskytovatelem analytických služeb, technologických řešení a smluvních výzkumných služeb ve zdravotnictví. Po světě má přibližně 70.000 zaměstnanců a působí ve více než 100 zemích.