Investoři z Ruska letos ve druhém čtvrtletí spustí v Kralupech nad Vltavou výrobu polovodičů. Společnost Astrum LT podle informací deníku E15 investuje do výroby kolem 700 milionů korun a výhledově zaměstná až 100 kvalifikovaných odborníků. Firma Astrum LT je formálně litevská společnost s lokální českou entitou, jediným vlastníkem a zároveň investorem je firma Melsytech se sídlem v ruském Nižním Novgorodu, píše deník. Továrna chce částečně konkurovat Tchaj-wanu, který je světovou jedničkou ve výrobě čipů a polovodičů.
Společnost Astrum bude v Kralupech podle deníku vyrábět vysoce výkonné laserové diody na bázi arsenidu gallitého. Tento polovodič se používá také při výrobě fotovoltaických článků nebo integrovaných obvodů pracujících v oboru mikrovln. „V Evropské unii je několik firem zaměřených na laserové diody, ale většina z nich si je pouze navrhuje, vyrábět je musejí na Tchaj-wanu. My chceme nabídnout možnost vysoce kvalitní výroby v EU,“ sdělil deníku výkonný ředitel firmy Astrum Sergei Tsarev.
Melsytech vyrábí zdravotnická zařízení pro dermatologii, chirurgii a další obory. Dodává také stroje pro průmyslové řezání a značení. Laserové diody jsou hlavní součástkou. Astrum má sloužit jako dodavatel diod a zároveň působit jako výrobce pro zákazníky z řady oblastí, jako jsou automotive, spotřební elektronika, průmysl, zdravotnictví nebo spektroskopie. Podle Tsareva patří mezi hlavní zákazníky společnosti z Evropské unie, Spojených států, Jižní Koreje a Izraele.
Astrum má v Kralupech objekt o rozloze 6000 metrů čtverečních. Výroba se původně měla rozjet loni na konci roku, přípravy ale zbrzdila situace kolem epidemie koronaviru. Firma se teď zaměřuje na montáže elektronických dílů, polovodičová výroba by se měla rozjet do poloviny roku.
Podle E15 Rusové v Česku zaměstnávají prozatím 20 lidí, cílem je dostat se na stovku, kvalifikovaných odborníků je ale nedostatek. „Shánět polovodičové odborníky je složité, zejména na spíše okrajovou oblast arsenu gallitého. Proto chceme investovat do výchovy vlastních specialistů,“ uvedl Tsarev. Astrum tak kontaktovala elektrotechnickou fakultu pražského ČVUT, která vychovává odborníky na polovodiče.
Astrum na projektu spolupracuje s národní agenturou CzechInvest. Astrum nedostává přímou finanční podporu, ale daňové a další úlevy. Při investici 681 milionů korun má získat veřejnou podporu odpovídající čtvrtině částky, napsal deník.