Internetový průkopník Leonard Kleinrock se dožívá 90 let

Zdroj: Pixabay

Před 90 lety, 13. června 1934, se narodil americký počítačový vědec Leonard Kleinrock. Počátkem šedesátých let dvacátého století stál u zrodu teorie paketových sítí, tedy jedné z klíčových technologií, na kterých stojí internet. Rovněž se podílel na vybudování přelomové armádní počítačové sítě Arpanet.

Technologie přepojování paketů spočívá ve své podstatě na jednoduchém principu. Data přenášená počítačovou sítí jsou při odeslání rozdělena na malé části, takzvané pakety. K příjemci putují pakety sítí nezávisle na sobě. Teprve v počítači adresáta je z nich opět sestavena původní informace.

Tento proces, připomínající skládání puzzle, pozitivně přispívá k robustnosti počítačové sítě. Jednotlivé pakety totiž mohou snáze „objíždět“ neprůchodné úseky v síti, a pokud se některý z dílů během přenosu ztratí, není nutné znovu přenášet celou informaci, ale stačí dodat jen chybějící část.

Matematické základy teorie paketových přenosů položil Kleinrock počátkem šedesátých let předminulého století jako doktorand Massachusettského technického institutu. Později odešel na Kalifornskou univerzitu v Los Angeles (UCLA), kde je nyní emeritním profesorem.

Kleinrock ale nebyl jen teoretikem. Aktivně se podílel na výstavbě experimentální počítačové sítě Arpanet. V říjnu 1969 pak byl přítomen při prvním pokusu o přenos dat v ní. Ze vzkazu tvořeného slovem „login“ se napoprvé do cíle podařilo přenést pouze první dvě písmena. Druhý pokus byl ale již úspěšný, čímž se v praxi potvrdila životaschopnost paketových sítí.

Počítačová síť Arpanet představovala zárodek, z něhož se po mnoha letech vyvinul dnešní internet. Kleinrockovi tak nepochybně náleží titul jednoho z „otců“ internetu.

Leonard Kleinrock se narodil 13. června 1934 v New Yorku v židovské rodině. V roce 1957 získal bakalářský titul v oboru elektrotechniky na Newyorské městské koleji a v roce 1959 zde obdržel magisterský titul. V roce 1963 získal doktorát v oboru elektrotechniky a informatiky na Massachusettském technologickém institutu (MIT) a poté nastoupil na UCLA.

Exit mobile version