Intel sníží dividendu na nejnižší hodnotu za 16 let, chce šetřit hotovost

Americký výrobce čipů Intel sníží čtvrtletní dividendu na nejnižší úroveň od roku 2007, firma se zároveň rozhodla omezit velké investice. Chce tak šetřit hotovost v době, kdy klesá poptávka po jejích čipech, které se používají v osobních počítačích a datových centrech. Intel to dnes uvedl v tiskovém oznámení.

Intel býval předním světovým výrobcem čipů. Nyní se snaží dohnat své konkurenty, jako je například tchajwanská společnost TSMC, uvedla agentura Reuters.

Společnost oznámila, že snižuje čtvrtletní dividendu na 0,125 USD na akcii, respektive 0,50 USD ročně. To je proti poslední čtvrtletní výplatě dividendy pokles o 66 procent.

Generální ředitel Pat Gelsinger uvedl, že Intel bude zvyšovat výrobu, ale zpomalí velké investice v řádu desítek miliard dolarů do nových výrobních zařízení a provozů.

Intel se potýká s výrazným poklesem prodeje osobních počítačů po jejich prudkém růstu na začátku pandemie nemoci covid-19. Pociťuje také dopady silné konkurence u datových center a problémy s vývojem nových čipů. To firmu v lednu přimělo vydat varování před slabším výkonem v prvním čtvrtletí. Firma nyní potvrdila, že v prvním čtvrtletí počítá s tržbami v rozmezí 10,5 miliardy až 11,5 miliardy USD. V předchozím čtvrtletí tržby klesly o 32 procent zhruba na 14 miliard USD.

Intel se zavázal, že v letošním roce sníží náklady o tři miliardy USD. Do konce roku 2025 chce firma ušetřit osm až deset miliard USD.

Intel poprvé vyplatil dividendu v roce 1992 a od té doby už na dividendách vyplatil více než 80 miliard USD. Firma dodala, že vedení je odhodláno udržet konkurenceschopnou dividendu.

Exit mobile version