Osmijádrové procesory Atom by měly být vyráběny 22 nanometrovým procesem a jsou reakcí na vstup ARM architektury na serverový trh. V procesoru nebudou použity současná jádra, ale modifikovaná architektura, která přinese o cca. 25 procent vyšší výkon. Na trhu by se mohl nový procesor objevit koncem roku 2013.
Velkou otázkou je, zda li procesor bude energeticky srovnatelný s konkurenčními procesory postavenými na platformě ARM, jisté ale je, že bude mít výrazně lepší poměr spotřeby vůči výkonu, než současné intelovské procesory. Půjde tedy o jakési vyplnění mezery na trhu. Procesory naleznou využití při virtualizaci, provozu webových Java aplikací a jiných úlohách, které vyžadují spíše než výkon schopnost efektivní paralelizace úloh.
Směrem k ARM se zatím od Intelu odklonil druhý největší výrobce serverů, společnost
HP. Ta představila svůj nový technologický koncept obsahující vývojové platformy nových nízkoenergetických serverů označovaný jako projekt Moonshot.
Ten byl mj. vyvinut k urychlení vývoje energeticky úsporných serverových řešení a průmyslové spolupráci výrobců v oblasti „hyperškálovatelných“ výpočetních prostředí typu cloudových služeb nebo výpočetního výkonu poskytovaného na vyžádání (on-demand computing).
HP chce mít první vzorky ARM procesorů na interní testování do konce roku, samotná produkce pro trh by pak měla přijít v druhé půlce příštího roku.