Stanovisko nám zejména vkládá do úst argumenty, které ve studii nejsou vůbec předneseny, brání se proti argumentům telekomunikačního úřadu poslanec Aleš Rádl, který zároveň zastává pozici místopředsedy hospodářského výbory sněmovny a je spoluzakladatelem Informačního institutu.
„ČTÚ vydal své stanovisko ke kritické studii Informačního institutu, kde prakticky ve všech bodech uvádí nepravdivá údajná tvrzení autorů této studie, čímž chce pravděpodobně zastřít smutná fakta o stavu konkurence na českém mobilním trhu,“ je přesvědčen Rádl.
Stanovisko institutu například uvádí, že ČTÚ operuje s tezí, že Mobilní trh v ČR se podstatně liší od obdobných trhů v členských zemích EU, což je ale informace, která se na žádném místě původní studie nevyskytuje.
U zmínky o zastaralých datech o pokrytí populace, resp. území službami 3G se institut odvolává na fakt, že ve studii čerpal z posledních informací samotného ČTÚ ze dne 10.2.2012 a může tak jít maximálně o zastaralá data samotného úřadu.
(poznámka redakce: Pravdou je, že se ve studii několikráte jako ilustrace vyskytují mapy globálního pokrytí, které provozuje server Amazon.com a tato data mají pro Evropu skutečně zhruba půlroční zpoždění)
„Je neuvěřitelné, že úřad, který má větší rozpočet než Kancelář prezidenta republiky vstupuje do veřejné diskuze způsobem, kdy manipuluje s výroky uvedenými ve studii a používá zavádějící až lživá tvrzení,“ říká dále Rádl. „Místo toho, aby se věnoval prospěchu zákazníků, tak svoji energii vynakládá ve prospěch nadnárodních operátorů. Velmi mi to připomíná praktiky dnes již bývalého předsedy Energetického úřadu Josefa Fiřta. Vyzývám proto Radu ČTÚ a jejího předsedu Pavla Dvořáka, aby takových praktik okamžitě zanechali. Ve středu 4.4.2012 toto přednesu na zasedání hospodářského výboru a budeme to řešit společně s aukcí nových kmitočtů.“
Institut dále například tvrdí, že zrušením analýzy relevantních trhů v roce 2008 (rok před výběrovým řízením na kmitočty 900MHz) došlo ze strany Rady ČTÚ k neférovému jednání, které dalo stávajícím operátorům výhodu „nekonkurence“.
„Očekával jsem, že po téměř měsíc trvajícímu úsilí pětisethlavého státního úřadu dostaneme diametrálně odlišnou zpětnou vazbu na naši práci,“ ironicky komentuje odpověď úřadu autor studie Petr Cibulka.