Ilegální web Joker’s Stash končí, vlastníci vydělali miliardu USD

Interpol a FBI se v lednu zmocnily doménových jmen, kterých Joker’s Stash využíval, web ale dál fungoval přes darknet.

Ilegální web Joker’s Stash, přes který se obchodovalo s kradenými kreditními kartami a osobními údaji, ukončil činnost. Šlo o největší server tohoto druhu na světě. Jeho provozovatelé už získali v různých kryptoměnách více než miliardu dolarů (přes 21 miliard Kč), uvedla dnes agentura Reuters. Ta se odvolává na firmu Elliptic, která analyzuje blockchain, tedy přesuny kryptoměn mezi účty.

Společnost Elliptic označila rozhodnutí vlastníků činnost webu ukončit za vzácný příklad toho, kdy se podnik z ilegálního byznysu stáhne na základě svých vlastních pravidel.

Na využívání kryptoměn k trestné činnosti už delší dobu upozorňují úřady v mnoha zemích. Například americká ministryně financí Janet Yellenová i prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová v lednu vyzvaly, aby obchod s digitálními měnami právě z těchto důvodů podléhal přísné regulaci.

Zatímco vlády a regulační úřady si nejvíce všímají používání kryptoměn za účelem financování terorismu a praní špinavých peněz, zdaleka nejvíce se kryptoměny používají v obchodu s drogami, k podvodům a při vydírání, tvrdí spoluzakladatel firmy Elliptic Tom Robinson.

Ilegální web Joker’s Stash vznikl v roce 2014 a jeho anonymní zakladatel „JokerStash“ – což může být jeden i více lidí – komunikoval v ruštině a v angličtině, uvádí Elliptic. Dostupný byl běžně na internetu i přes takzvaný darknet či darkweb, což je obtížněji přístupná část internetu. Dostat se tam lze jen přes speciální softwarové nástroje, které skrývají uživatelovu identitu. Nejčastěji se využívá pro komunikaci s podsvětím a s kriminálními živly všeho druhu.

Elliptic odhaduje, že JokerStash za svou činnost vydělal v kryptoměnách přes miliardu dolarů, měřeno současnými cenami. V roce 2014, kdy začal tento web fungovat, stála například nejznámější kryptoměna bitcoin jen něco málo přes 300 dolarů. Nyní se prodává zhruba za 49.000 dolarů a spolu s ní se zvyšují i ceny ostatních digitálních měn.

Ke klientům firmy Elliptic patří vládní úřady i finanční společnosti. K částce přes miliardu dolarů v případě webu Joker’s Stash Elliptic došel na základě analýzy příjmů černého trhu, kde se web angažoval a kde jsou stanoveny určité poplatky. Podle analytiků firmy Elliptic částka přes miliardu dolaru představuje spodní hranici odhadu, ve skutečnosti tedy může jít i o více peněz.

Mezinárodní policejní organizace Interpol spolu s americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) se v lednu zmocnily doménových jmen, kterých Joker’s Stash využíval, web ale dál fungoval přes darknet. Jeho činnost na darknetu v prosinci zachytila i společnost Digital Shadows, která se věnuje zabezpečení internetu.

Robinson z firmy Elliptic řekl, že obchody s kradenými kreditními kartami a s osobními údaji je miliardový byznys a také způsob, jak využít jiných kriminálních aktivit na internetu. Joker’s Stash 15. ledna zanechal vzkaz, že k 15. únoru definitivně končí. „Joker odchází na zasloužený odpočinek,“ stálo podle Reuters ve vzkazu, u něhož byl obraz nazvaný Stańczyk, který v roce 1862 namaloval polský malíř Jan Matejko. Elliptic ale tvrdí, že web je off-line už od 3. února.

Exit mobile version