Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) vyšetřují údajné ruské kybernetické útoky na ukrajinskou civilní infrastrukturu jako možné válečné zločiny. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na čtyři zdroje obeznámené s případem.
Vyšetřování zkoumá útoky na infrastrukturu, které ohrozily životy tím, že narušovaly dodávky elektřiny a vody, přerušovaly spojení se záchranáři nebo vyřazovaly mobilní datové služby, které přenášejí varování před nálety, uvedl jeden ze zdrojů.
Prokurátoři pracují společně s ukrajinskými týmy na vyšetřování „kybernetických útoků spáchaných od začátku plnohodnotné invaze“ v únoru 2022, uvedl zdroj, který si nepřál být jmenován, protože vyšetřování pokračuje. Další dva zdroje blízké ICC potvrdily, že se zabývají kybernetickými útoky na Ukrajině. Dodaly, že by mohly sahat až do roku 2015, tedy do roku po ruském anexi Krymu.
Moskva již dříve popřela, že by prováděla kybernetické útoky. Ukrajina shromažďuje důkazy na podporu vyšetřování ICC.
Úřad prokurátora ICC se odmítl vyjádřit, ale již dříve uvedl, že má pravomoc vyšetřovat kybernetické zločiny. Dodal, že nemůže komentovat záležitosti týkající se aktuálních vyšetřování.
Prověřovány jsou nejméně čtyři velké útoky na energetickou infrastrukturu, sdělily agentuře Reuters dva zdroje obeznámené s vyšetřováním. Jeden z vysoce postavených zdrojů uvedl, že jedna skupina ruských hackerů, která je v hledáčku Mezinárodního trestního soudu, je ve výzkumných kruzích kybernetické bezpečnosti známá jako Sandworm a ukrajinští představitelé a kybernetičtí experti se domnívají, že je napojena na ruskou vojenskou rozvědku.
Tato skupina je podezřelá z řady významných kybernetických útoků, včetně úspěšného útoku na energetickou síť na západní Ukrajině v roce 2015, který byl podle výzkumníků v oblasti kybernetické bezpečnosti jedním z prvních svého druhu. Podle ukrajinských bezpečnostních služeb je odpovědná také za rozsáhlý útok na ukrajinského poskytovatele mobilních telekomunikačních služeb Kyivstar z 12. prosince loňského roku. Kyjev se rovněž domnívá, že Sandworm prováděl rozsáhlou kybernetickou špionáž proti západním vládám jménem ruských zpravodajských služeb.
Mezi válečné zločiny patří tzv. vážná porušení Ženevských úmluv a jejich dodatkových protokolů. K válečným zločinům patří například útok na lidi, kteří se neúčastní bojů, a na ty, kteří již bojovat nemohou, včetně civilistů, lékařů a zdravotních sester, zraněných a válečných zajatců. Mezi válečné zločiny dále patří vraždy, vyhlazování, mučení, znásilňování, nucené přesuny obyvatel, osídlování okupovaných území nebo nucení ke službě v nepřátelském vojsku. Neexistuje ale žádná všeobecně přijímaná definice toho, co představuje kybernetický válečný zločin, podotýká Reuters.
ICC v souvislosti s ruskou válkou proti Ukrajině zatím vydal čtyři zatykače, jeden z nich je na ruského vůdce Vladimira Putina kvůli podezření z nezákonného odvlékání ukrajinských dětí do Ruska.