International Business Machines překvapila hned dvakrát, zas prvé tím, že bez nějaké předchozí šeptandy oznámila odchod svého dosavadního CEO, za druhé tím, že poprvé ve své historii jmenovala do ředitelské funkce ženu.
Odchod Sama Palmisaniho se nenese v duchu špatných hospodářských výsledků společnosti, tak jak jsme tomu v poslední době navykli od konkurence, ale jednoduše z důvodu dovršení šedesáti let, což je podle firmy hraniční věk pro zastávání tak zásadní řídící funkce.
Palmisino navíc neodchází z firmy zcela a nevzdává se ani všech ostatních funkcí, i nadále zůstane předsedou představenstva společnosti. Na uvolněnou CEO pozici zasedne čtyřiapadesátiletá Virginia Romettyová, dlouholetá zaměstnankyně společnosti. Ta dosud působila v IBM jako ředitelka marketingu.
I zde se tedy IBM liší od konkurence, na rozdíl od společností jako je HP, vybírá na řídící funkce uchazeče ze svého středu. To má za následek dvě věci, zaprvé uchazeči mohou být mimo korporaci prakticky neznámí a nelze s nimi pracovat jako se značkami, ale také mají zkušenosti zdola a rozumí citlivému mechanismu firemního fungování, takže není příliš pravděpodobné, že udělají nějaký fatální přehmat a není potřeba tolik jejich kontroly samotným boardem.
Romettyová není dnes jedinou ženou, která se dostala do řídící funkce velké technologické společnosti. Pomineme li čerstvě jmenovanou šéfku HP (a ex-CEO eBay) a podíváme se dále do minulosti, je tu například Ursula Burnsová CEO společnosti Xerox.
Ne vždy se pochopitelně taková odvážná sázka vyplatí, výmluvnými příklady jsou ex-CEO HP Carla Fiorina či Carol Bartz z Yahoo!