Zatím se neobjevují žádné známky toho, že by se nová americká vláda chystala sankce zavedené předchozí vládou zrušit.
Čínská technologická společnost Huawei 2. června, spustí svůj nový operační systém Harmony pro chytré telefony. Agentura Reuters to označuje za dosud nejvýraznější krok směrem k zotavení ze škod, které firmě způsobily americké sankce.
Nasazení vlastního operačního systému znamená, že Huawei už nebude závislý na operačním systému Android americké společnosti Google. Americké sankce znemožňují, aby Google poskytoval technickou podporu novým modelům chytrých telefonů Huawei, které nemají ani přístup k balíčku aplikací Google Mobile Services.
Zatím není jasné, zda Huawei zároveň s operačním systémem představí i nové chytré telefony, nebo zda budou dostupné aktualizace pro starší modely. Společnost ani neupřesnila, jak rychle bude v zavádění operačního systému postupovat.
Společnost Huawei byla jednu chvíli největším světovým prodejcem chytrých telefonů. V prvním čtvrtletí letošního roku byla šestá a na světovém trhu držela podíl čtyři procenta. Firma zůstává největším výrobcem zařízení pro telekomunikační sítě.
Spojené státy tvrdí, že Huawei představuje bezpečnostní riziko a že může tuto firmu využívat ke špionáži čínská vláda. To ale podnik dlouhodobě odmítá. Kvůli sankcím nemá Huawei přístup k důležitým technologiím amerického původu, a také k čipům vyvinutým či vyráběným s využitím amerických technologií.
Zatím se neobjevují žádné známky toho, že by se nová americká vláda chystala sankce zavedené předchozí vládou zrušit. Huawei proto klade větší důraz na prodej v Číně a více se zaměřuje na další aktivity, jako jsou technologie pro elektrické a autonomní vozy, průmyslové sítě, zdravotnictví či cloudové služby.
Zakladatel a výkonný ředitel firmy Huawei Žen Čeng-fej tento týden v interní zprávě apeloval na zaměstnance, ať se přičiní o to, aby se Huawei stala světovým lídrem v oblasti softwaru. Firma by se podle něj měla soustředit na otevřený systém, tedy ten s otevřeným zdrojovým kódem, a snažit se přilákat vývojáře ze zahraničí.