Hrozby pro Android: Česko v říjnu zasypaly falešné hry různých žánrů

Zdrojem adwaru Andreed a trojského koně Agent.FBE byly v říjnu závodní, strategické i bojové a dobrodružné mobilní hry. K šíření škodlivé aplikace FakeApp.AFZ útočníci opět zneužili popularitu nástrojů umělé inteligence. Vyplývá to z pravidelné analýzy detekčních dat společnosti ESET. Bezpečnostní experti varují, že snahou útočníků může být přesměrovat uživatele na nebezpečné webové stránky nebo je prostřednictvím škodlivého kódu přihlásit k falešnému investování. Upozorňují také, že cílem těchto kybernetických hrozeb mohou být i nejmenší uživatelé z řad dětí.
Na základě nejnovější analýzy detekčních dat bezpečnostní experti v říjnu zatím potvrdili, že dominantními hrozbami jsou pro české telefony s platformou Android falešné verze mobilních her. V říjnu se staly zdrojem adwaru Andreed a trojského koně Agent.FBE.
„Na základě posledních analýz můžeme říct, že Česko zaplavily cracknuté verze her, které obsahují různé typy kybernetických hrozeb. V tuto chvíli zcela vytlačily jiný malware, a to i bankovního trojského koně Cerberus. V říjnu se jednalo o širokou paletu různých herních žánrů. Adware Andreed se objevoval nejvíce ve hře se závodní tématikou Car Parking Multiplayer. Trojský kůň Agent.FBE se šířil v dobrodružných, bitevních i strategických hrách. Útočníci v jeho případě zneužili také verzi známé plošinovky – hry Geometry Dash. Ačkoli by se mohlo zdát, že tato stále se opakující strategie už nebude fungovat, opak je evidentně pravdou. Útočníci zcela jistě zkouší šířit i méně nebezpečný škodlivý kód prostřednictvím aplikací pro volný čas. Očekávají, že uživatelé všech věkových kategorií budou před koncem roku tuto zábavu vyhledávat,“ říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET.
V říjnu pak výše zmíněné hrozby doplnila škodlivá aplikace FakeApp.AFZ, na kterou bezpečnostní experti z ESETu upozornili již minulý měsíc. Útočníci ji nejčastěji šířili ve falešné verzi aplikace Super AI.

Také v říjnu zneužili útočníci popularity nástrojů umělé inteligence. Pod falešnou verzi nástroje Super AI – Powered by ChatGPT ukryli škodlivou aplikaci FakeApp.AFZ, která může po otevření zaregistrovat uživatele do tzv. cryptoscamu.
„Útočníci využívají škodlivý kód FakeApp.AFZ k zacílení na oběti, které zajímá investování. Má podobu jednoduché aplikace, která uživatelům zobrazuje webové stránky s možnostmi investovat své peníze. Známý nástroj a značka má působit jako návnada a přesvědčit je, že je vše bezpečné a spolehlivé. Útočníci dokonce nechají peníze svých obětí chvíli vydělávat a umožní jim je vybrat, aby si u nich vybudovali důvěru a oni posílali postupně stále větší částky. Je ale samozřejmě jen otázka času, kdy o ně uživatelé definitivně přijdou,“ vysvětluje podvod Jirkal.

Exit mobile version