Strategii dodávat základní antivir zdarma Avast okoukal od svého tehdejšího rivala AVG, kterého v roce 2016 převzal za 1,3 miliardy dolarů.
Vizitka firmy Gen Digital a jejích předchůdců Avast a NortonLifeLock (v USA se dnes začne obchodovat s akciemi Gen Digital):
– Společnost Gen Digital vznikla letos spojením americké antivirové firmy NortonLifeLock a původem českého podniku Avast. Obě společnosti se na transakci dohodly loni v srpnu, generální ředitel Avastu Ondřej Vlček tehdy zdůraznil, že jde o fúzi, nikoliv o akvizici jedné z firem. Celý obchod za 8,6 miliardy dolarů (zhruba 210 miliard Kč) definitivně umožnilo začátkem září schválení ze strany britského antimonopolního úřadu CMA, regulátoři v dalších zemích souhlasili už dříve.
– Generálním ředitelem nové firmy je dosavadní šéf NortonLifeLock Vincent Pilette. Ondřej Vlček, jenž původně vedl Avast, se ve sloučeném podniku stal prezidentem. Do portfolia nové společnosti Gen patří značky Norton, Avast, LifeLock, Avira, AVG, ReputationDefender a CCleaner. Firma produkty a služby v oblasti kybernetické bezpečnosti, ochrany soukromí a identity poskytuje více než 500 milionům uživatelů ve více než 150 zemích.
– V rámci transakce obdrželi akcionáři Avastu akcie americké firmy, na výběr měli přitom ze dvou možností. Varianta číslo jedna počítala s výplatou 90 procent v hotovosti a zbylých deset procent v akciích Gen Digital (majitelé akcií Avastu měli nárok na 7,61 USD za akcii). V druhé variantě dostali hotovost za 31procentní podíl (to znamená 2,37 USD), a zbylých 69 procent v akciích nové společnosti.
– Starší z obou firem vznikla jako Symantec v roce 1982 v kalifornském Sunnyvale. Jejím zakladatelem byl americký informatik Gary Hendrix, specialista na umělou inteligenci. V roce 2005 firma například za 13,5 miliardy dolarů koupila americkou softwarovou společnost Veritas. V roce 2016 Symantec koupil za 2,3 miliardy dolarů (58,5 miliardy Kč) firmu LifeLock, která se zabývá ochranou před krádeží identity.
– Dosavadní název NortonLifeLock firma dostala v roce 2019, kdy Symantec prodal svou sekci bezpečnostního softwaru zaměřenou na podniky a úřady americkému výrobci čipů Broadcom. Jeho nejvýraznějšími obchodními artikly se pak staly antivirus Norton a produkty LifeLock na ochranu proti krádeži identity. Tržby společnosti činily v uplynulém finančním roce téměř 2,8 miliardy dolarů, čistý zisk dosáhl 836 milionů dolarů. Firma zaměstnávající asi 2700 lidí sídlí ve městě Tempe v americkém státě Arizona.
– Avast založili v roce 1988 čeští výzkumníci Eduard Kučera a Pavel Baudiš, kteří nyní patří podle žebříčku časopisu Forbes do první desítky nejbohatších Čechů. Firma se stala jedním z průkopníků v oboru počítačového zabezpečení díky bezpečnostním programům pro počítače i mobilní zařízení. Za obchodním úspěchem firmy stojí rozhodnutí distribuovat základní, ale plně funkční antivirovou počítačovou ochranu zdarma.
– Baudiš po studiu informačních technologií pracoval jako grafik v jednom z vědeckých ústavů, kde se v roce 1988 setkal s počítačovým virem Vienna. V témže roce vytvořil první bezpečnostní software a společně s kolegou Kučerou si založili družstvo Alwil, ze kterého postupně vyrostl antivirový gigant Avast. V roce 1991 z původního družstva vznikla společnost Alwil Software, jejíž antivirový program avast! se začal úspěšně prodávat hlavně státním podnikům.
– Kolem roku 2000 firmě hrozil kvůli změnám na trhu a příchodu konkurence krach, a tak změnila strategii. Svůj základní ochranný software začala nabízet uživatelům zdarma a zpoplatňovala až dodatečné nástroje a aplikace. V roce 2010 se firma pojmenovala podle svého nejslavnějšího produktu Avast. Produkty Avastu využívá přes 435 milionů uživatelů po celém světě, z velké části bezplatně. Firma uvádí, že zaměstnává více než 1700 lidí a že každý měsíc zablokuje 1,5 miliardy počítačových útoků.
– Zajímavostí je, že strategii dodávat základní antivir zdarma Avast „okoukal“ od svého tehdejšího rivala AVG, kterého v roce 2016 převzal za 1,3 miliardy dolarů (téměř 32 miliard Kč). Letos Avast koupil kanadskou společnost SecureKey Technologies, která se specializuje na digitální identitu, v roce 2015 převzal za více než 50 milionů dolarů vývojářskou společnost Remotium z kalifornského Silicon Valley.
– V předchozích letech získal Avast firmu Piriform, která vyvíjí nástroje pro optimalizaci a čištění počítače, nebo slovenskou mobilní vývojářskou firmu INLOOPX. Loni v březnu Avast naopak oznámil prodej divize zaměřené na rodičovskou kontrolu mobilních telefonů americké firmě Smith Micro Software.
– Avast, ve kterém jeho zakladatelé drželi zhruba 35procentní podíl, dosáhl loni výnosů 941,1 milionu dolarů a provozní zisk EBITDA činil 517,6 milionu USD. V letošním prvním pololetí firma dosáhla tržeb 472 milionů dolarů a EBITDA 249,7 milionu USD.