Největší české herní studio Bohemia Interactive loni zvýšilo zisk o 1,4 procenta na 616 milionů korun. Tržby se meziročně zvýšily o 1,5 procenta na 1,12 miliardy korun. Studio loni prodalo 4,9 milionu her. Firma to uvedla v tiskové zprávě.
Tržby táhl survival titul DayZ a vojenská simulace Arma 3. Celkově si hry od Bohemie loni zahrálo 22 milionů hráčů po celém světě. Největším trhem zůstávají Spojené státy s podílem 41 procent na tržbách, následují Německo a Velká Británie, které mají po šesti procentech, a Kanada, Čína a Rusko shodně se čtyřmi procenty.
„Navzdory tomu, že celý svět prochází ekonomickou i hodnotovou krizí, jsme pokračovali ve stabilním výkonu jak z hlediska tržeb, tak i počtu hráčů a v neposlední řadě se nám dařilo stabilně zvětšovat i naše vývojové kapacity. Většina z našich více než 370 spolupracovníků již pracovala na budoucích hrách, přesto naše stávající hry Arma, DayZ a Vigor i nadále oslovovaly miliony hráčů po celém světě,“ uvedl výkonný ředitel Marek Španěl.
Na konci loňského roku představilo studio oficiálně také novou technologii – herní engine Enfusion. Ten bude tvořit pomyslné srdce většiny her od Bohemia Interactive v následující dekádě. Z pohledu investic a využití lidských zdrojů jde o nejnáročnější projekt českých vývojářů.
„V roce 2022 očekáváme u většiny ukazatelů oproti loňskému roku růst v řádu nižších desítek procent. Rozhodující bude dodržení plánovaného postupu vývoje u nových titulů, u kterých trvá vývoj roky a často bývá plný překvapení. Finanční výsledky jsou v našem odvětví z tohoto důvodu silně cyklické,“ dodal finanční ředitel Slavomír Pavlíček. Jedním z důležitých momentů podle něj bude vstup na čínský trh s herním titulem Ylands.
Bohemia Interactive je největší herní studio v ČR, založené v roce 1999. Jeho portfolio tvoří série vojenských simulací Arma pro PC včetně nového přírůstku Arma Reforger, průkopnický on-line survival DayZ pro PC a konzole, kreativní platforma Ylands pro PC a mobilní zařízení a free to play akce Vigor pro Xbox One, Playstation a Nintendo Switch. Minoritním akcionářem je od loňska čínská Tencent Holding, většinu drží čeští vlastníci.