Severokorejští hackeři pronikli do více než 140.000 počítačů ve 160 jihokorejských firmách a vládních agenturách. Jihokorejská policie podle agentury Reuters uvedla, že hackeři instalovali do počítačů škodlivý kód narušující jejich zabezpečení. Tím připravili základ pro masivní kybernetický útok namířený proti Jižní Koreji.
Hackerské útoky byly zahájeny v roce 2014 a odhaleny byly letos v únoru poté, co se KLDR podařilo ze dvou konsorcií ukrást informace včetně materiálů vztahujících se k obraně, sdělila jihokorejská policejní jednotka, která se zabývá vyšetřováním kybernetických zločinů.
„Je velká pravděpodobnost, že KLDR měla v úmyslu zajistit řadu cílů a poté způsobit chaos na celostátní úrovni zahájením simultánního útoku. Nebo chtěla trvale krást průmyslová a vojenská tajemství,“ uvedla policie.
Po získání kontroly nad servery a počítači některých firem hackeři nepodnikali žádné akce a vyčkávali. Současně pokračovali v ovládání dalších cílů.
Severní a Jižní Korea zůstávají technicky ve válečném stavu, protože jejich válečný konflikt z let 1950-53 skončil pouze uzavřením příměří, nikoli podpisem řádné mírové smlouvy. Pchjongjang pravidelně vyhrožuje Soulu, a také jeho spojenci ve Washingtonu, zničením.
Dokumenty, které severokorejští hackeři ukradli ze dvou jihokorejských konsorcií, zahrnovaly mimo jiné detailní nákresy křídel stíhaček F-15, řekli vyšetřovatelé telefonicky agentuře Reuters. Z více než 42.000 materiálů se přes 40.000 vztahovalo k obraně. Uniklé dokumenty však prý nebyly tajné.
Útok podle vyšetřovatelů směřoval z IP adresy v severokorejské metropoli, která se shodovala s tou, která byla využita v roce 2013 při kybernetickém útoku proti jihokorejským bankám a médiím. Ten tehdy ochromil počítačové systémy v Jižní Koreji na více než týden. Soul obvinil z útoku Pchjongjang, který ale odpovědnost popřel.