Check Point Research zveřejnil pravidelný Celosvětový index dopadu hrozeb, podle kterého byl v říjnu nejrozšířenějším malwarem modulární botnet a bankovní trojan Trickbot. Výzkumný tým také upozorňuje, že největšímu množství kyberútoků čelily v říjnu vzdělávací a výzkumné organizace, následovaly komunikační společnosti a vládní/vojenský sektor.
Vydán byl i žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika se nadále drží mezi bezpečnějšími zeměmi, v říjnu jí patřila 82. pozice, což je jen drobný posun oproti zářijové 87. příčce. Slovensko se již třetí měsíce za sebou drží kolem 60. místa, v říjnu to byla 62. pozice.
Trickbot se zaměřuje především na krádeže finančních informací, přihlašovacích údajů a osobních dat a také se dokáže šířit uvnitř sítí a spouštět ransomwarové útoky. Od lednového odstavení Emotetu se už pětkrát stal nejrozšířenějším malwarem. Navíc je neustále vylepšován, takže je flexibilní a dobře využitelný v rámci víceúčelových kampaní.
Top 3 – malware
Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podnikové sítě vévodil v říjnu Trickbot, který měl dopad na 4 % organizací po celém světě. Na druhou příčku se posunul XMRig s dopadem na 3 % společností. Remcos na třetím místě ovlivnil 2 % podniků.
1. ↔ Trickbot – Trickbot je bankovní trojan, který je neustále vylepšován, takže je flexibilní a lze jej využít jako součást víceúčelových kampaní.
2. ↑ XMRig – XMRig je CPU mining software využívaný pro těžbu kryptoměny Monero. Poprvé byl detekován v květnu 2017.
3. ↑ Remcos – Remcos je RAT (Remote Access Trojan) poprvé detekovaný v roce 2016. Remcos se šíří sám prostřednictvím škodlivých dokumentů Microsoft Office, které jsou připojeny k e-mailovému spamu. Navíc dokáže obejít UAC zabezpečení systému Microsoft Windows a spouštět malware s pokročilými právy.
Top 3 – mobilní malware
Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podniková mobilní zařízení vládl znovu xHelper. Následoval „malware jako služba“ AlienBot a Android spyware a bankovní trojan xLoader.
1. ↔ xHelper – Škodlivá aplikace pro Android, která byla poprvé detekována v březnu 2019. Používá se ke stahování dalších škodlivých aplikací a zobrazování reklam. Aplikace je schopna skrýt se před uživatelem a mobilními antivirovými programy a znovu se nainstalovat, pokud ji uživatel odinstaluje.
2. ↔ AlienBot – AlienBot je malware jako služba (MaaS) pro zařízení se systémem Android, který vzdálenému útočníkovi umožňuje vložit škodlivý kód do legitimních finančních aplikací, čímž útočník získá přístup k účtům obětí a nakonec zcela ovládne infikované zařízení.
3. ↑ xLoader – xLoader je spyware a bankovní trojan pro Android, který vyvinula čínská hackerská skupina Yanbian Gang. xLoader využívá DNS spoofing k distribuci infikovaných Android aplikací a krade osobní a finanční informace.
Check Point analyzoval i malware útočící na podnikové sítě v České republice. Modulární botnet a bankovní trojan Trickbot měl dopad na více než 4 % českých společností a potvrdil svou celosvětově silnou pozici. Zlodějský malware AgentTesla oproti září ještě posílil a posunul se až na druhou příčku. Dlouhodobě na čelo českých hrozeb patří kryptominer XMRig. Zlodějský malware FormBook, který byl zářijovou jedničkou, v říjnu z Top 10 vypadl, ale nahradil jej SnakeKeylogger. Z žebříčku vypadl také bankovní trojan Dridex, kterému v září patřila 4. pozice, naopak na 5. pozici vyskočil škodlivý kód Remcos.