Hackeři podporovaní Čínou před několika týdny pronikli do systémů amerického ministerstva financí a získali přístup k interním dokumentům, které nepodléhají utajení, oznámilo dnes dotčené ministerstvo. Zpráva přichází poté, co na podzim začalo vycházet najevo rozsáhlé narušení sítí telekomunikačních společností ve Spojených státech, které vláda rovněž připisuje Pekingu.
Útok na ministerstvo financí byl podle informací médií vedený skrze software společnosti BeyondTrust, která 8. prosince informovala vládu o problému. Nepovolaná osoba se dostala k bezpečnostnímu kódu, který jí umožnil přístup k některým počítačům ministerstva a jejich dokumentům. Kolika zařízení a jakých materiálů se útok dotkl, ministerstvo podle agentury AP neuvedlo.
Za operací „podle dostupných důkazů stojí aktér finančně podporovaný Čínou“, sdělila podle agentury AFP vláda v prohlášení adresovaném Kongresu. Ministerstvo financí událost označilo za „významný incident v kybernetické bezpečnosti“, ovšem ujistilo, že po reakci koordinované s bezpečnostními složkami nic nenasvědčuje tomu, že by hrozba přetrvávala.
Washington v posledních letech opakovaně připisuje Číně kyberútoky mířící proti složkám americké vlády nebo americkým občanům. Značné znepokojení v této souvislosti v posledních týdnech vyvolává incident označovaný výrazem Salt Typhoon, za nímž se skrývá průnik do systémů předních telekomunikačních společností v USA včetně operátorů Verizon a AT&T.
Bezpečnostní poradkyně Bílého domu Anne Neubergerová minulý týden sdělila médiím, že čínští hackeři získali přístup do sítí devíti různých společností a mohli díky tomu „nahrávat hovory dle libosti“ nebo sledovat polohu „milionů jednotlivců“. Podle dřívějších informací listu The New York Times se američtí činitelé domnívali, že problém trval déle než rok. Peking obvinění označil za dezinformace.