Společnost Google ze skupiny Alphabet vyvíjí nástroj s prvky umělé inteligence (AI), který má pomoci vědcům urychlit biomedicínský výzkum. Informoval o tom server listu Financial Times (FT). Takzvaný spoluvědec (co-scientist) podle firmy dokáže identifikovat mezery v poznání a navrhovat nové hypotézy, což by mohlo zásadně posunout vědecké bádání.
Asistent s prvky AI zahrnuje několik specializovaných modelů, z nichž jeden generuje nápady, další je analyzuje a jiný je potom vyhodnocuje. Model dokáže prohledávat vědecké publikace a databáze a nabídnout vědcům seznam nejlepších hypotéz s odkazy na zdroje.
Podle Jacoba Foerstera z Oxfordské univerzity by podobné nástroje mohly vědcům výrazně pomoci držet krok s rostoucím množstvím nových informací v jejich oborech. „Myslíme si, že tento nástroj má potenciál změnit způsob, jakým přistupujeme k vědě,“ dodal José Penadés, profesor na Imperial College London.
Experimenty provedené ve spolupráci s odborníky ze Stanfordovy univerzity, univerzity Imperial College London a nemocnice Houston Methodist ukázaly, že nový asistent dokáže během několika dní formulovat hypotézy, na nichž vědci běžně pracují několik let. Správně se mu například podařilo předpovědět nový mechanismus přenosu genů související s rezistencí organismu na antibiotika.
Nástroj také pomohl vědcům ze Stanfordu identifikovat existující léky vhodné k léčbě jaterní fibrózy. Model od Googlu doporučil dva typy léčiv, jež se ukázaly jako účinné v boji s touto chorobou, dodal FT.
Nástroj Google vyvíjí v době, kdy technologické společnosti investují miliardy dolarů do modelů s prvky AI, které mají podle FT potenciál transformovat obory od zdravotnictví přes energetiku po vzdělávání.
Vlastní nástroje pro výzkum vyvíjí také OpenAI, která stojí za nejpopulárnějším chatbotem ChatGPT, nebo divize AI biotechnologické společnosti BioNTech – InstaDeep, připomněl FT. BioNTech převzal startup InstaDeep v červenci 2023. Skupina Alphabet také stojí za nástrojem AlphaFold od firmy DeepMind. Ten pomohl predikovat struktury proteinů viru SARS-CoV-2, původce onemocnění covid-19.