Firmy: Omezení dovozu čipů pro AI z USA může zpomalit rozvoj a inovace

Zdroj: Pixabay

Případné omezení vývozu čipů pro umělou inteligenci z USA do Česka by se mohlo dotknout rozvoje tuzemských internetových služeb nebo zpomalit zavádění inovací ve zdravotnictví. Firmy, které čipy využívají, by se musely obrátit na dodavatele z jiných zemí, což by mohlo znamenat problémy s kompatibilitou. Informace o iniciativě současné americké administrativy jsou však podle zástupců tuzemských firem velmi nekonkrétní, a není tak jasné, na které konkrétní kategorie by se vztahovala. Vyplývá to z vyjádření technologických společností pro ČTK.

Čipy pro umělou inteligenci z USA se využívají mimo jiné v českém zdravotnictví. Jsou podle technického ředitele společnosti OR-CZ Jana Kelči důležité pro různé aplikace, jako jsou diagnostické systémy, analýzy zdravotních dat, robotickou chirurgii a personalizovanou medicínu.

„Jde o komplikovanou situaci, která teoreticky může mít dopad na celý sektor. Jedním z důsledků je zpomalení inovací, které by přineslo omezení přístupu k pokročilým AI čipům, což by mohlo zpomalit vývoj a implementaci nových technologií ve zdravotnictví. Nedostatek těchto čipů by mohl vést ke zvýšení nákladů na zdravotnické technologie, což by mohlo ovlivnit dostupnost a kvalitu péče,“ podotkl Kelča.

Omezení vývozu by mělo podle operátora T-Mobile závažné dopady a brzdilo by konkurenceschopnost a rozvoj nových produktů a služeb, ohrozilo by ale i soutěž v daném odvětví a mohlo by vést i ke zdražení. „AI a možnost jejího rozvoje vyžaduje nejnovější hardware a technologie, bez toho není možné udržet krok s nejnovější technologií napříč oblastmi. Nejde jen o telekomunikace, ale i o zdravotnictví, automobilky, vědu nebo média. V podstatě by to mohlo mít dopad na rozvoj téměř všech průmyslových odvětví, v oblasti IT asi nejvíc,“ řekla ČTK mluvčí T-Mobilu Patricie Šedivá.

Podle mluvčí Seznam.cz Anety Kapuciánové bude záležet, jakých konkrétních čipů se bude omezení týkat, jak bude omezení nastavené, do jakých států bude export povolený bez omezení a podobně. „Není tajemstvím, že využíváme karty od společnosti Nvidia, takže omezení exportu by se nás teoreticky dotknout mohlo. Na konkrétní závěry je ale nyní ještě brzy,“ řekla ČTK Kapuciánová.

„Za nás toto rozhodnutí vnímáme jako nešťastné a nebál bych se říci dokonce likvidační pro rozvoj technologií a inovací v kontextu EU. Jako zástupci technické vysoké školy, která se navíc zabývá vývojem specifických algoritmů a strojového učení a umělé inteligence v oblasti rozpoznání obrazu, zvuku, zpracování přirozeného jazyka, to vnímáme jako velké ohrožení přístupu k těmto technologiím v rámci výzkumu a vývoje i vzdělávacího procesu budoucích inženýrů,“ řekl ČTK ředitel Ústavu pro inovace, nanomateriály a pokročilé technologie Technické univerzity v Liberci (CXI) Miroslav Černík. Zástupci ČR by se podle něj měli neprodleně pokusit rozhodnutí ještě zvrátit.

Také podle e-shopu Alza.cz není zcela jasné, jak široké bude omezení exportu čipů a na které konkrétní kategorie se bude vztahovat. „Pokud by se opatření týkala pouze čipů určených pro náročné aplikace umělé inteligence s cenou v řádu statisíců korun a více za kus, neovlivnilo by nás to. Nicméně detailní informace o rozsahu tohoto opatření ještě nemáme,“ dodala mluvčí Alzy Eliška Čeřovská.

Zařazení Česka mezi země druhé kategorie v čipové politice USA je podle ředitele České asociace umělé inteligence Lukáše Benzla zvláštní, protože právě do Česka směřuje mnohamiliardová investice na rozšiřování závodu na čipy americké společnosti onsemi v Rožnově pod Radhoštěm. „Jde sice o trochu jiný typ polovodičů, využívaných například v elektromobilech, nicméně americký výrobce se rozhodoval mezi několika lokalitami a nakonec vybral právě Rožnov, proto mi přijde nynější určitá zdrženlivost americké administrativy vůči tuzemsku kontraproduktivní,“ řekl ČTK Benzl.

„Oznámení o omezení dovozu čipů z USA se podle informací, které máme k dispozici, skupiny PBS GROUP nedotkne. Na základě předběžných konzultací s našimi dodavateli neočekáváme žádný zásadní dopad na jejich schopnost dodávek,“ sdělila dnes na dotaz ČTK za skupinu Monika Hrubalová. Do skupiny patří První brněnská strojírna (PBS) Velká Bíteš, která vyvíjí a vyrábí motory pro různé druhy bezpilotních prostředků, lehké letouny a vrtulníky.

USA chce podle BBC omezeními zajistit, aby vysoce pokročilá technologie zůstala mimo dosah Ruska a Číny. Regulace se podle agentury Bloomberg bude týkat i ČR, zatímco například západní část Evropské unie bude mít podmínky volnější.

Exit mobile version